Svjetski dan zdravlja 2025. - U fokusu zdravlje majki i novorođenčadi

Shutterstock

Shutterstock

„Zdrav čovjek ima tisuću želja, bolestan samo jednu“… poznata je i mudra misao koje smo rijetko uistinu svjesni dok ne izgubimo najdragocjenije – svoje zdravlje.

Svjetski dan zdravlja, koji se već 75 godina obilježava 7. travnja, poziva nas da prepoznamo važnost preventivnih mjera, pravilne ishrane, fizičke aktivnosti i mentalnog zdravlja u svakodnevnom životu. Mnoge bolesti, koje danas smatramo neizbježnima, mogu se spriječiti ako na vrijeme uložimo trud u očuvanje svog zdravlja.

Briga o zdravlju pri tome nije luksuz; ona je nužna kako bismo mogli ostvarivati sve druge ciljeve u životu. Zdravlje omogućava ljudima da ostvaruju svoje potencijale, ostvaruju karijere, stvaraju obitelji, i uživaju u životu na način koji bi bio nezamisliv bez fizičkog i mentalnog blagostanja. Zdravi ljudi imaju više energije, bolje se suočavaju sa stresom i izazovima. Uz to, zdravlje omogućuje sposobnost za rad, što se odražava i na ekonomsku stabilnost. Bez zdravlja, ostvarenje životnih ciljeva postaje teže a ponekad i nemoguće. Zdravlje vam omogućuje da radite ono što žele i da se bavite stvarima koje vam donose zadovoljstvo – od obiteljskih aktivnosti i putovanja do edukacija i hobija. S druge strane, loše zdravlje vrlo lako vam može ograničiti slobodu i sposobnost da živite život kakav želite.

Zdravlje je, nesumnjivo, najveće bogatstvo koje imamo, a važno je u svakom trenutku biti svjestan da je odgovornost za njegovo očuvanje u našim rukama.

Mnoge bolesti koje danas uzimaju dobro zdravlje pa i živote mogu se spriječiti. Redovita tjelesna aktivnost, uravnotežena prehrana, izbjegavanje pušenja i prekomjernog konzumiranja alkohola, redovite medicinske kontrole i cijepljenje – sve to doprinosi prevenciji ozbiljnih bolesti.

Osim fizičkog, ne zaboravimo i mentalno zdravlje. Suočavanje sa stresom, anksioznošću i depresijom postaje sve važniji dio opće zdravstvene skrbi, posebno u današnjem užurbanom društvu.

I za kraj – edukacija koja počinje već u obitelji. Upravo obitelj ima ključnu ulogu u očuvanju zdravlja svojih članova, ali i u edukaciji budućih generacija o zdravim navikama.

Svjetski dan zdravlja 2025. - Zdravi počeci, budućnost puna nade 

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, više od 2 milijuna beba godišnje umire u prvom mjesecu života, a mnoge od tih smrti mogle su se spriječiti kvalitetnim zdravstvenim sustavima i pristupom zdravstvenoj skrbi. Uz to, gotovo 300.000 žena godišnje izgubi život zbog komplikacija trudnoće ili poroda, a oko 2 milijuna djece je mrtvorođeno. Drugim riječima, svakih 7 sekundi događa se jedna smrt koja se mogla spriječiti.

Ovogodišnji Svjetski dan zdravlja nosi posebnu poruku – "Zdravi počeci, budućnost puna nade " a u fokusu je zdravlje majki i novorođenčadi.  Cilj je smanjenje smrtnosti žena i beba, posebno u najranjivijim zajednicama.

Ovaj dan također nas podsjeća na važnost zdravog početka života. Zdravlje majke tijekom trudnoće, pristup prenatalnoj skrbi i podrška u postporođajnom periodu ključni su kako za zdravlje djeteta tako i za dobrobit cijele obitelji.

Stoga WHO ističe tri ključne poruke ovogodišnjeg Svjetskog dana zdravlja:

1. Možemo spriječiti mnoge smrti majki i novorođenčadi

WHO poziva na globalne napore kako bi se osigurao pristup kvalitetnoj skrbi za žene i novorođenčad, posebno u najsiromašnijim zemljama, tijekom humanitarnih kriza i u nestabilnim uvjetima, gdje se  i događa većina smrti majki i djece.

2. Ključna ulaganja u dugoročno zdravlje i dobrobit žena

Žene širom svijeta trebaju pristup zdravstvenim djelatnicima koji će ih slušati i udovoljiti njihovim potrebama – uključujući i mjesece nakon trudnoće, kada milijuni žena nemaju potrebnu podršku, unatoč trajnim zdravstvenim posljedicama nakon poroda.

3. Zdravlje majki znači i snažnija prava žena i djevojčica

Poboljšanje zdravlja majki znači i jačanje prava žena i djevojčica kako bi mogle planirati svoj život i štititi svoje zdravlje. Njihova sloboda odlučivanja i osnaživanje ključni su za borbu protiv smrti majki i novorođenčadi te za postizanje zdravlja za sve.

Svjetski dan zdravlja u Hrvatskoj

Što kaže vaša vaga?

U skladu sa porukom ovogodišnjem Svjetskog dana zdravlja, Služba za promicanje zdravlja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo organizira javnozdravstvenu akciju pod nazivom „Što kaže Vaša vaga“. Naime, u fokusu je studentska populacija od 18 do 25 godina i to kao buduće radno aktivno stanovništvo te kao nositelji demografskih i socioekonomskih poboljšanja u zemlji. U sklopu ove akcije, koja se održava na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, studentima će biti dostupno savjetovanje na temu usvajanja zdravih navika, pravilne prehrane i tjelesne aktivnosti te spolnog zdravlja

Mentalno zdravlje perinatalnog razdoblja i ranog roditeljstva

Osim toga, obilježavanje Svjetskog dana zdravlja 2025. uključuje i javnozdravstvenu tribinu Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo o temi „Mentalno zdravlje perinatalnog razdoblja i ranog roditeljstva“ koja će se održati 9. travnja u Rockefellerovoj 7 u  Zagrebu.

Ovim se događajem želi naglasiti važnost mentalnog zdravlja roditelja i njegov utjecaj na emocionalnu dobrobit cijele obitelji te razvoj djeteta. 

Kako navodi HZJZ u priopćenju, pokazatelji u Hrvatskoj i globalno ukazuju na zabrinjavajuće podatke: oko 15–20 % žena razvije anksiozne ili depresivne simptome u trudnoći ili nakon poroda, dok su mnogi slučajevi i dalje nedovoljno prepoznati i neprijavljeni. Očevi su također pogođeni, iako se njihovo mentalno zdravlje još uvijek rijetko istražuje i prepoznaje. I dalje postoje značajne prepreke u postizanju ravnoteže između roditeljskih i profesionalnih obaveza. No istodobno, navodi HZJZ, svjedočimo i pozitivnim pomacima – poput jačanja mreže savjetovališta, razvoja usluga koje osnažuju roditeljsku ulogu te uvođenja očinskog dopusta.

„U tom kontekstu, s posebnim zadovoljstvom najavljujemo pokretanje Savjetovališta za mentalno zdravlje u okviru Službe za mentalno zdravlje Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo – kao odgovor na sve izraženiju potrebu za dostupnim, kvalitetnim i osjetljivim psihosocijalnim uslugama u zajednici. Savjetovalište je zamišljeno kao siguran prostor u kojem će se građanima omogućiti pravovremena i stručno utemeljena podrška u očuvanju mentalnog zdravlja. U sklopu Savjetovališta djelovat će Resursni centar za mentalno zdravlje muškaraca. Ova inicijativa odgovara na potrebu za rodno osjetljivim pristupima koji uključuju muškarce  u poziciji pružatelja skrbi u sustave psihosocijalne podrške“, navodi se u priopćenju.

Tjedan zdravlja u vrtiću

Hrvatski zavod za javno zdravstvo redovito obilježava Svjetski dan zdravlja kroz različite aktivnosti, a posebno je zanimljiv i edukativan Tjedan zdravlja u vrtiću, koji se održava uoči 7. travnja. Ove aktivnosti za najmlađe obično uključuju edukativne radionice i materijale koji su usmjereni na promicanje zdravih stilova života među djecom predškolskog uzrasta.

Zdravlje za sve

U povodu obilježavanja Svjetskog dana zdravlja, Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ organizira javnozdravstvenu tribinu pod nazivom „Zdravlje za sve“ u srijedu, 9. travnja u Zagrebu.

Pučka pravobraniteljica: Brojne pritužbe na javni zdravstveni sustav

Pučka pravobraniteljica Tene Šimonović Einwalter ovih je dana objavila izvješće o pritužbama građana u 2024. od kojih se 394 pritužbe odnose na javni zdravstveni sustav.

U Izvješću pravobraniteljice za 2024. godinu  se, među ostalim navodi: „Tijekom 2024. godine zaprimali smo pritužbe zbog nedostupnosti zdravstvene zaštite, nemogućnosti dobivanja informacija o zdravstvenom stanju, na ponašanje i komunikaciju djelatnika, kvalitetu liječenja, kvalitetu prehrane, diskriminaciju u pristupu zdravstvenoj zaštiti, nemogućnosti obavljanja pregleda u medicinski optimalnom roku (liste čekanja), probleme oko smještaja pacijenata koji se zbog starosti i zdravstvenog stanja ne mogu sami brinuti o sebi, nedostupnosti mrtvozorničke službe u nekim jedinicama lokalne samouprave i sl. Nastavili smo zaprimati i brojne pritužbe vezane uz izmjene i dopune Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju zbog kojih su mnogi građani izgubili zdravstveno osiguranje. Tijekom godine smo zaprimali i pritužbe zdravstvenih radnika.  Preduge liste čekanja, nedostatna skrb za onkološke i palijativne bolesnike, usmjeravanje pacijenata u privatne ustanove, neke su od koje su uputili građani prošle godine.“

Upravo su pritužbe građana na zdravstveni sustav među najbrojnijima, odmah nakon diskriminacije, objavila je pravobraniteljica u izvješću za 2024. godinu.

Budućnost zdravstva u Hrvatskoj

U sklopu Nacionalnog plana razvoja zdravstva 2021. – 2027 i Nacionalne razvojne strategije Republike Hrvatske do 2030. godine, stavlja se naglasak na promicanje zdravih životnih navika, bolju brigu o vlastitom zdravlju i učinkovitiju prevenciju vodećih nezaraznih bolesti kao ključeve uspjeha unaprjeđenja zdravlja populacije i sustava zdravstvene zaštite.

Nacionalna razvojna strategija Republike Hrvatske do 2030. godine u okviru cilja 5. „Zdrav, aktivan i kvalitetan život“ planira unaprjeđenje sustava zdravstvene zaštite te ishoda skrbi. U sklopu toga  planirano je 5 posebnih ciljeva:

  1. Bolje zdrave životne navike i učinkovitija prevencija bolesti
  2. Unaprjeđenje sustava zdravstvene zaštite
  3. Unaprjeđenje modela skrbi za ključne zdravstvene izazove
  4. Učiniti zdravstveni sustav poželjnim mjestom za rad
  5. Unaprjeđenje financijske održivosti zdravstvenog sustava.

Najvažniji globalni akter – Svjetska zdravstvena organizacija (WHO)

WHO djeluje s misijom da svim ljudima osigura najviši mogući stupanj zdravlja, a zdravlje definira kao "stanje potpunog tjelesnog, mentalnog i socijalnog blagostanja, a ne samo odsutnost bolesti ili slabosti."

Osnovana je 7. travnja 1948. godine, ubrzo nakon Drugog svjetskog rata jer je međunarodna zajednica prepoznala potrebu za stvaranjem globalne organizacije koja će koordinirati zdravstvenu zaštitu i unaprijediti javno zdravlje na svjetskoj razini. Upravo se datum osnivanja WHO-a danas obilježava kao Svjetski dan zdravlja (iako se on počeo obilježavati dvije godine kasnije, tj. 1950.).  .

WHO danas ima ključnu ulogu u borbi protiv globalnih zdravstvenih izazova: od pandemija, cijepljenja i kroničnih bolesti do mentalnog zdravlja i zdravstvenih sustava. Sjedište Svjetske zdravstvene organizacije je u Ženevi, a organizacija ima urede u više od 150 zemalja diljem svijeta.

U skladu s ulogom WHO, cilj Svjetskog dana zdravlja je svake godine potaknuti globalnu svijest i dijalog o aktualnim zdravstvenim izazovima koji utječu na ljude širom svijeta. S tim ciljem redovno pozivaju vlade, institucije, zdravstvene radnike i građane da se aktivno uključe kroz kampanje, edukaciju, donacije, svjedočanstva i događanja u manjim zajednicama.

Pripremila: Dijana K. M.

 


Podijeli: Facebook Twiter