Olja Vori
Jučer je obilježen Međunarodni dan sestrinstva na Zdravstvenom veleučilištu u Zagrebu, a kako bi se najavio i 7. međunarodni kongres u Zagrebu u organizaciji Europske organizacije sestara specijalista.
Obilježavanje je započelo prijemom izaslanstva Europske organizacije sestara specijalista (ESNO) i suorganizatora kod predsjednika Republike Zorana Milanovića na Pantovčaku, a tom je prilikom i on upoznat s pripremama za održavanje 7. međunarodnog kongresa „Green Future, Healthy Work Environment – Specialist Nurses Leading the Way“ koji ESNO organizira od 29. do 31. svibnja u Zagrebu.
Kako stoji na stranici predsjednik.hr, osim o kongresu, na sastanku s predsjednikom Milanovićem razgovaralo se i o položaju te medicinske profesije u Hrvatskoj i Europi. Istaknuto je kako u Hrvatskoj i dalje postoji problem manjka medicinskih sestara u zdravstvenim ustanovama, pri čemu više ne odlaze toliko u inozemstvo kao što je ranije bio slučaj, nego odlaze iz zdravstvenog sustava na druge poslove. Kao glavne razloge odlaska medicinskih sestara iz zdravstvenog sustava izdvojili su nedovoljne plaće i nepriznavanje stupnja obrazovanja.
„Predsjednik Milanovića pružio je na sastanku podršku medicinskim sestrama i saslušao ono što medicinske sestre u Hrvatskoj tišti“, izjavio je predsjednik Organizacije doc.dr.sc. Adriano Friganović.
U Zagrebu je postavljen i štand gdje su stručnjaci posjetiteljima prezentirali različite aspekte sestrinskog rada, a na veleučilištu su održana prigodna predavanja uz goste, a kako bi se obilježio i rođendan utemeljiteljice modernog sestrinstva, Florence Nightingale.
izvor fotografije: Ured predsjednika Republike Hrvatske/Dario Andrišek
O položaju medicinskih sestara razgovarali smo s doc. Friganovićem, koji ističe kako on jest nešto bolje ali i dalje nije zadovoljavajući:
„Veliki su i dalje problemi s nedostatkom medicinskih sestara, što je posljedica nezadovoljstva radnim mjestima, primanjima, uvjetima rada... Na tome Ministarstvo zdravstva mora poraditi i potrebna je strategija razvoja ljudskih resursa u RH, a poglavito stvoriti zdravu radnu okolinu gdje bi se medicinske sestre osjećale dobro i željele raditi taj posao“, izjavio je.
Taj veliki problem za nas je komentirala je i mag.med.techn, mag.rel.int, Olja Vori, koja je također prisustvovala događanju.
„Globalni izazov je nedostatak medicinskih sestara, mnogo je razloga zašto je tako, od nedostatka u obrazovanju pa i produljenju životnog vijeka stanovništva. Nakon pandemije COVID-a na vidjelo su izašli svi nedostaci. Danas je to zanimanje izazovno, a čini oko 2,5% globalne radne snage sveukupnog globalnog radnog stanovništva, što nije zanemariva brojka. Medicinske sestre su naša budućnost – moramo voditi brigu o njima!“, pojasnila je i dodala kako se do 2030. očekuje još veći broj nedostatka medicinskih sestara.
Dr. sc. Adriano Friganović: "Društvo mora učiniti sve da palijativna skrb bude dostupna svima"
„To je nešto oko čega se moraju brinuti više instance“, nastavlja te ističe kako je danas velik je broj škola i visokih učilišta, ali u pitanju je poziv u kojem je važno cjeloživotno obrazovanje.
„Moramo biti svjesni i sretni da kada smo već primili to obrazovanje, moramo i možemo ga prenijeti drugima. Gdje nestaju sve te obrazovane sestre, i ja se često pitam. Ali kako imamo sve više starijeg stanovništva koje obolijeva od kroničnih nezaraznih bolesti, zahtjevi u primarnoj zaštiti itekako su povećani, a otvara se i sve više privatnih ustanova... Treba provjeriti statistiku, ali mislim da se broj odlazaka medicinskih sestara u inozemstvo smanjio i dosta ih se vraća. Dio odlazi u privatni zdravstveni sektor.“, naglašava Vori.
Svim pacijentima poručuje da su divni, iako nekada nemaju strpljenja za probleme medicinskih sestara, oni su uvijek na prvom mjestu.
„Medicinskim sestrama i ljudima svijeta poručujem da je vrijeme da probudimo empatiju i brinemo jedni o drugima, bili medicinske sestre ili ne.", zaključila je.
O Kongresu:
Kongres u Zagrebu će biti posvećen zelenoj budućnosti, zdravoj ranoj okolini uz veliki naglasak na klimatske promjene i utjecaj zdravstvenih djelatnika na iste.
ESNO djeluje na području Europe, ne samo europske unije, a osnovni ciljevi su harmonizacija obrazovanja, prepoznavanje medicinskih sestara specijalista i certifikacija.
Kongres organizira ESNO u suorganizaciji s Hrvatskim nacionalnim savezom sestrinstva i Hrvatskim društvom medicinskih sestara anestezije, reanimacije, intenzivne skrbi i transfuzije te u suradnji s mnogim fakultetima i udrugama sestara u Republici Hrvatskoj, a Predsjednik Republike mu je pokrovitelj.
Ana Abrahamsberg