Shutterstock
Donosimo odgovore liječnika na najčešće postavljena pitanja o hematuriji
Ako primijetite krv u mokraći, nemojte paničariti, ali ozbiljno shvatite situaciju. U mnogim slučajevima krv u mokraći, poznata kao hematurija, može se lako liječiti. Međutim, također može ukazivati na ozbiljan problem, poput raka.
Pacijenti obično imaju mnogo pitanja kada prvi put primijete krv u mokraći. Što to znači? Što je uzrokovalo pojavu krvi? Što trebam učiniti? Urolog dr. Patrick T. Gomella odgovara na ta pitanja i nudi savjete kako postupiti u tom slučaju.
Postoje dvije glavne vrste hematurije: makroskopska i odnosi se na krv koju možete vidjeti nakon mokrenja, i mikroskopska hematurija, koja se može uočiti samo pod mikroskopom u mokraći koju analizira liječnik.
Postoji mnogo različitih uzroka hematurije, neki su bezopasni, a neki mogu biti povezani s rakom. Primjeri bezopasnih stanja koja uzrokuju hematuriju uključuju infekciju mokraćnog sustava (UTI), bubrežne kamence, medicinske bolesti bubrega ili nedavni zahvat. Ova stanja obično su povezana s mikroskopskom hematurijom.
Međutim, ako vidite krv u mokraći, povećava se rizik od otkrivanja raka. Dva specifična raka koja je važno isključiti su rak mokraćnog mjehura i gornji urotelijalni karcinom.
„U slučaju hematurije, kada zapravo vidite krv, povećava se rizik od pronalaska nečega ozbiljnog poput raka. Međutim, samo zato što vidite krv u mokraći, ne znači da imate rak. Zato je važno posjetiti urologa kako biste razgovarali o vašem specifičnom riziku i koje su preporučene pretrage,“ kaže dr. Gomella.
Važno je znati da određeni lijekovi mogu utjecati na boju mokraće, što se ponekad može zamijeniti s krvlju.
Dob, način života i povijest bolesti faktori su na koje pacijenti trebaju obratiti pažnju kada traže uzroke hematurije. Muškarci, a posebno stariji od 60 godina imaju veći rizik od hematurije, osobito ako imaju obiteljsku povijest bubrežnih kamenaca ili bolesti bubrega.
Pušenje je također jedan od najvećih čimbenika rizika za rak mokraćnog mjehura. Drugi faktori rizika koji povećavaju zabrinutost zbog raka uključuju povijest liječenja određenim kemoterapijskim lijekovima, genetske bolesti, izloženost određenim industrijskim kemikalijama ili dugotrajnu prisutnost stranog tijela, poput katetera, u mokraćnom sustavu.
Dr. Gomella naglašava važnost održavanja komunikacije sa svojim liječnikom ili dogovaranja pregleda kod urologa. „Redoviti pregledi kod vašeg obiteljskog liječnika, gdje su uzorci mokraće obično dio rutinskog pregleda, trebali bi biti dovoljni za otkrivanje mikroskopske hematurije i upućivanje na urologa. Ako vidite krv u mokraći, odmah obavijestite svog obiteljskog liječnika ili posjetite urologa.“
Kada posjetite urologa, ovisno o vašim faktorima rizika, pretrage mogu uključivati ultrazvuk bubrega, snimku i postupak u kojem se koristi kamera za pregled mokraćnog mjehura (cistoskopija).
Većina slučajeva vidljive krvi u mokraći nije hitna, ali ako osjećate simptome poput vrtoglavice, nemogućnosti mokrenja ili jakih bolova, odmah se obratite liječniku. U suprotnom, dr. Gomella preporučuje da se posavjetujete s liječnikom unutar nekoliko tjedana.
Ana A.