Simptom koji žene često zanemaruju: Odgođen pregled doveo do dijagnoze raka vrata maternice

freepik

freepik

Jasmin McKee, danas 26-godišnjakinja iz Engleske,  suočila se s uznapredovalim rakom vrata maternice nakon što je odgađala napraviti Papa test.

Tijekom 2023. godine počela je osjećati bol u donjem dijelu leđa i krvarenje nakon spolnog odnosa, ali je pretpostavila da je to povezano s novougrađenom bakrenom spiralom, prenosi Daily Mail.

'Odgađala' je ginekološki pregled jer je pročitala zastrašujuće priče na internetu koje su govorile da je Papa test bolan i neugodan. No u ožujku 2024. godine skupila je hrabrost i otišla na testiranje – koje je, na njezino užasavanje, potvrdilo prisutnost visokorizičnog humanog papiloma virusa (HPV), glavnog uzročnika raka vrata maternice.

Oko 99 % svih slučajeva raka vrata maternice uzrokovano je HPV virusom, koji se prenosi spolnim putem.

Liječnici su otkrili i promjene na stanicama vrata maternice, a biopsija je kasnije potvrdila da je riječ o karcinomu. Daljnje pretrage pokazale su da je bolest već u predzadnjem stadiju, što znači da se proširila na okolna tkiva.

Prema podacima organizacije Cancer Research UK, oko 60 % žena kod kojih se rak otkrije u ovoj fazi neće živjeti dulje od pet godina.

"U tom trenutku sve jednostavno otupi... to je tako veliki šok", rekla je Jasmin prisjećajući se trenutka kada je saznala dijagnozu. "Najviše me mučilo to što nisam htjela da se ljudi koje volim osjećaju tužno zbog mene. Nisam htjela da se brinu."

Glavni rizični čimbenik za razvoj raka maternice - HPV

Glavni rizični čimbenik i nužan preduvjet za razvoj predstadija raka i raka vrata maternice je dugotrajna infekcija visokorizičnim HPV-om (u 99,7 % slučajeva uzrokovan je kroničnom, neliječenom infekcijom visokorizičnim HPV-om).

Kako prepoznati perimenopauzu? Ginekologinja otkriva prve simptome i savjete za olakšanje

Dodatni rizični čimbenici koji su povezani s perzistentnom infekcijom HPV-om i doprinose razvoju zloćudne bolesti su pušenje, dugotrajna uporaba oralne hormonalne kontracepcije, veliki broj poroda, te istovremeno prisutne i druge spolno prenosive infekcije kao što je genitalni herpes ili infekcija HIV-om, genetski čimbenici i sklonost (nasljedna sklonost – rak vrata maternice u obitelji), nepravilna prehrana kao što je deficit određenih prehrambenih sastojaka.

Ne preskačite Papa test!

"Zapravo nije bilo razloga za brigu vezano za pregled," rekla je. "Cijeli pregled trajao je deset minuta i meni osobno nije bio nimalo bolan niti neugodan. To je rutinska procedura dobro poznata liječiniku. Gotov je u tren oka – i može vam spasiti život."

U studenom prošle godine podvrgnula se operaciji kako bi joj odstranili tumor, ali liječnici ga nisu uspjeli u potpunosti ukloniti – karcinom je nastavio rasti.

U siječnju ove godine započela je s radioterapijom – pet dana tjedno tijekom tri tjedna – i tada je odlučila reći svojoj obitelji istinu o dijagnozi. Nažalost, naknadni nalazi pokazali su da zračenje nije bilo dovoljno učinkovito, pa je u travnju započela s kemoterapijom.

Trenutno prima osam ciklusa kemoterapije, svakih tri tjedna, a očekuje se da će liječenje završiti u rujnu 2025. godine.

"Kad ozdravim, iskoristit ću svaku priliku i izvući što više sreće iz života," izjavila je.

Njezina priča dolazi u istom tjednu kada je NHS Engleske najavio promjenu u programu probira za rak vrata maternice – žene u dobi od 25 do 49 godina, ako su niskog rizika, sada će se pozivati na testiranje svakih pet godina umjesto svake tri. NHS ističe da razumije da promjene u učestalosti probira mogu izazvati zabrinutost, ali naglašava da se novi pristup temelji na snažnim znanstvenim dokazima.

Kontracepcija nakon 40: Što se mijenja i kako odabrati najbolju metodu?

Česti simptomi raka vrata materinice

Na stranicama NHS-a također se navodi da svi koji imaju simptome raka vrata maternice trebaju odmah posjetiti svog liječnika opće prakse.

Uobičajeni znakovi uključuju:

  • neuobičajeno vaginalno krvarenje (npr. tijekom ili nakon spolnog odnosa, između menstruacija, ili nakon menopauze),
  • bolove u donjem dijelu leđa, zdjelici ili trbuhu,
  • promjene u vaginalnom iscjetku.

Važno je ići na preventivne ginekološke preglede prema savjetu liječnika ovisno o nalazu i utvrđenom stanju. Ako primijetite neke od spomenutih simptoma koji mogu upućivati na infekciju HPV-om ili rak vrata maternice, dogovorite ginekološki pregled.

Prema istraživanju objavljenom prošle godine, stopa smrtnosti od raka vrata maternice u Ujedinjenom Kraljevstvu pala je za 54 % u posljednjih 25 godina, ponajviše zahvaljujući HPV cjepivu koje se daje adolescentima, a koje smanjuje rizik od raka za čak 90 %. NHS je 2023. najavio ambiciozan plan da do 2040. godine potpuno iskorijeni rak vrata maternice, ciljajući stopu ispod 4 slučaja na 100.000 žena.

Po pojavnosti, u Hrvatskoj je rak vrata maternice treći najčešći rak žena u dobi od 30 do 49 godina (iza raka dojke i štitnjače). U posljednjih pet godina u Hrvatskoj godišnje prosječno od raka vrata maternice oboli oko 300 žena, a umre njih više od 100. 

Cijepljenje protiv HPV-a

Cijepljenje se u Hrvatskoj provodi devetvalentnim cjepivom (Gardasil 9).

Cjepivo je neobavezno, a preporučuje se radi smanjenja rizika od infekcije HPV-om i njenih štetnih posljedica, prvenstveno određenih karcinoma za učenike 5. do 8. razreda, a cjepivo mogu primiti i djeca u dobi od 9 godina i stariji te mnladi do 25. godina. Također, mogu se cijepiti i stariji od 25 godina, prema preporukama liječnika odnosno prema medicinskoj indikaciji (npr. imunodeficijencija, prethodna infekcija HPV-om s malignitetom).

Djeca u dobi 11 do 14 godina (5. do 8. razred osonovne škole) cijepe se s dvije doze u razmaku od 6 do 12 mjeseci, a mladi u dobi 15 do 25 godina cijepe se s tri doze cjepiva. Cijepljenje ne uklanja rizik, već ga smanjuje, tako da preporuke o preventivnim ginekološkim pregledima  jednako vrijede za cijepljene i necijepljene djevojke i žene.

A.A.

 


Podijeli: Facebook Twiter