freepik
Žene koje nakon poroda dožive obilno i ozbiljno krvarenje (poznato kao postporođajna hemoragija ili PPH) imaju znatno veći rizik od srčanih bolesti i krvnih ugrušaka, a taj rizik može trajati i do 15 godina – pokazuje nova velika međunarodna studija koja je analizirala podatke više od 9,7 milijuna žena iz Europe, Sjeverne Amerike i Azije.
Rezultati, objavljeni u stručnom časopisu The Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine, pokazuju da su žene koje su imale PPH - 1,76 puta sklonije razvoju kardiovaskularnih bolesti poput srčanog zatajenja, moždanog udara i bolesti koronarnih arterija. Također, 2,1 puta je veća vjerojatnost da će razviti tromboembolijske komplikacije poput krvnih ugrušaka.
Kako prepoznati perimenopauzu? Ginekologinja otkriva prve simptome i savjete za olakšanje
Rizik ipak može potrajati i više od desetljeća – osobito kod žena koje su tijekom trudnoće imale komplikacije poput preeklampsije (visoki krvni tlak u trudnoći).
“Postporođajno krvarenje se često promatra kao hitno stanje koje završava kad prestane krvarenje. No naša studija pokazuje da može ostaviti dugoročne posljedice na srce i krvožilni sustav žena,” navodi voditeljica istraživanja dr. Manggala Pasca Wardhana iz Indonezije.
Autori studije predlažu da se ženama koje su doživjele teže krvarenje ponude redoviti kardiološki pregledi u godinama nakon poroda. Takve mjere nisu skupe, a mogu pomoći u ranom otkrivanju i prevenciji bolesti.
Simptom koji žene često zanemaruju: Odgođen pregled doveo do dijagnoze raka vrata maternice
Svake godine čak 14 milijuna žena doživi PPH, a ono je uzrok više od 20 % svih smrtnih slučajeva povezanih s trudnoćom. Istraživači objašnjavaju da veliko krvarenje može poremetiti stabilnost krvnog sustava i izazvati niz problema koji se javljaju godinama kasnije.
U analizu su uključeni podaci iz deset studija provedenih u raznim zemljama (UK, SAD, Švedska, Francuska, Kanada, Južna Koreja), s vremenskim praćenjem ispitanica od 3 do čak 31 godinu. Ustanovljeno je da je rizik osobito visok kod žena koje su trebale transfuziju krvi.
Iako se studija temelji na podacima iz bogatijih zemalja, autori naglašavaju kako je važno provesti dodatna istraživanja i u siromašnijim dijelovima svijeta, gdje je PPH češća, a pristup zdravstvenoj skrbi lošiji.
“Ovo istraživanje naglašava potrebu da se o zdravlju žena brinemo i godinama nakon poroda, a ne samo tijekom trudnoće i poroda,” zaključuju autori.
A.A.