mobitel
Danas je već jasno je da previše vremena provedenog ispred ekrana ima negativan utjecaj na tijelo i um. Na sreću, možete i to kontrolirati uz samo male promjene.
Socijalni radnik Tim Kleinknecht, koji se specijalizirao u podršci osobama koje se bore s negativnim utjecajem prekomjernog korištenja ekrana, ima savjete kako smanjiti vrijeme provedeno na mobitelu.
Kada vaš telefon zazvoni ili napravi bilo kakav zvuk, to je jasno signal da ga uzmete u ruke. Ako imate aplikacije za kupovinu, društvene mreže, igre ili druge aplikacije koje stalno šalju obavijesti koje nisu vrijedne vaše pažnje, isključivanjem tih obavijesti smanjit ćete broj puta kad ćete uzeti telefon u ruke.
Naši telefoni imaju ugrađene značajke koje nam mogu pomoći u upravljanju s vremenom korištenja uređaja. Mnogi telefoni i tableti imaju postavke fokusa koje pomažu korisnicima pratiti svoje vrijeme provedeno za ekranom i postaviti ograničenja za određene aplikacije. Ako primijetite da provodite više vremena na društvenim mrežama nego što biste željeli, pokušajte postaviti ciljeve i ograničenja za korištenje.
"Značajke poput one ‘ne uznemiravaj’ ili praćenja vremena provedenog na ekranu mogu vam pomoći da postanete svjesniji svojih obrazaca i postavite zdrave granice", savjetuje Tim Kleinknecht.
mobitel
Iako može biti primamljivo misliti da možete odmah prestati koristiti telefon, vjerojatnije ćete uspjeti u namjeri ako smanjujete vrijeme provedeno na ekranu postupno, a ne odjednom. "Smanjite korištenje za 10 do 15 minuta svaki dan dok ne dođete do željenog vremena", savjetuje Kleinknecht.
"Ovaj postupni pristup omogućuje lakši prijelaz i održiviji napredak." Također preporučuje da redovito razmišljate o svom napretku i procjenjujete kako on utječe na vaš život. "Slavite male uspjehe i prepoznajte poboljšanja u raspoloženju, produktivnosti i odnosima, jer će vas takvo razmišljanje motivirati da nastavite prema svom cilju."
Može biti teško odložiti telefon kada vam je dosadno. Međutim, ispunjavanje tog vremena s drugim aktivnostima može vam pomoći smanjiti upotrebu mobitela. "Zamijenite vrijeme provedeno na telefonu s hobijima koji potiču osobni razvoj i društvene veze", savjetuje Kleinknecht.
"Aktivnosti poput čitanja knjiga, bavljenja jogom, kuhanja ili volontiranja mogu pružiti ispunjenje i smanjiti potrebu za korištenjem ekrana. Također, bavljenje fizičkim aktivnostima poput planinarenja, bicikliranja ili timskih sportova može prirodno smanjiti želju za korištenjem uređaja."
Fizičke granice, ali i rituali unutar vašeg doma mogu vam pomoći u smanjenju vremena provedenog na ekranu. "Odredite određena mjesta u svom domu, poput blagovaonice ili spavaće sobe, kao zone bez ekrana", savjetuje Kleinknecht.
"Ova praksa potiče uživanje u trenutku i jača veze s obitelji." Granice ne moraju biti samo fizičke – možete ih povezati s ritualima i vremenima kada se telefoni jednostavno odlažu. "Odredite specifično vrijeme u danu kada telefoni ne smiju biti“, zaključio je Kleinknecht.
Ana A.