Shutterstock
„Svi nalazi su uredni, nije Vam ništa”, „Normalno je da boli, pa to je menstruacija”, „To je sve normalno – većinu žena boli pa ne jauču toliko”…. to su samo neki od odgovora koje su iskusile žene za koje se kasnije ustanovilo da zapravo boluju od kronične i vrlo bolne endometrioze, a koje na svojoj stranici prenosi udruga „Ja sam 1 od 10“, koja okuplja žene oboljele od te kronične bolesti.
Prava je istina da se endometrioza ne dijagnosticira ni dovoljno rano ni svaki put kad bi trebala, a značajno utječe na kvalitetu života. Ženi uzrokuje jake bolove, psihičke izazove i neplodnost. Bol može biti toliko jaka da onemogućava rad ili školovanje. Seksualni odnosi mogu postati bolni i stresni, što utječe na intimne odnose.
Endometrioza pogađa oko 10% žena i djevojaka reproduktivne dobi širom svijeta (jednu od deset), prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije. To je kronična bolest povezana s jakim bolovima tijekom menstruacije, spolnog odnosa, pražnjenja crijeva ili mokrenja, kroničnim bolovima u zdjelici, nadutošću, mučninom, umorom, a često i depresijom, anksioznošću i neplodnošću. Lijek za sada ne postoji, no terapija može ublažiti simptome. Rana dijagnoza i učinkovita terapija je ključna no nažalost izostaje u mnogim zemljama, posebno onima s niskim i srednjim prihodima.
Endometrioza je stanje u kojem tkivo slično sluznici maternice raste izvan maternice, najčešće u zdjeličnoj šupljini. To može uzrokovati jaku bol, posebno tijekom menstruacije, i otežati začeće. Bolest može započeti već s prvom menstruacijom i trajati sve do menopauze.
Četiri vrste endometrioze:
Simptomi su različiti i često nespecifični, što otežava dijagnozu. Među simptomima se najčešće pojavljuju:
Točan uzrok bolesti nije poznat, ali postoji nekoliko teorija koje je pokušavaju objasniti. Jedna od njih navodi kako je riječ o retrogradnoj menstruaciji gdje menstrualna krv teče unatrag kroz jajovode u zdjelicu, gdje se endometrijske stanice „uhvate“ i počnu rasti.
Ginekologinja otkriva činjenice o menopauzi koje morate znati
Prema drugoj teoriji, radi se o staničnoj metaplaziji, odnosno stanice izvan maternice transformiraju se u endometrijske stanice. Pojedine teorije nastanak endometrioze povezuju sa matičnim stanicama koje mogu širiti bolest putem krvi i limfe, a pojedine i sa estrogenom – hormonom koji potiče rast i upalu kod endometrioze.
U dijelu prevencije za sada nema dobrih vijesti - ne postoji način da se endometrioza spriječi. No moguće je usporiti napredovanje bolesti i ublažiti simptome a za to je nužna rana dijagnoza i adekvatna terapija.
Kod postavljanja dijagnoze liječnik će uključiti detaljnu anamnezu i procjenu simptoma, zatim ultrazvuk ili magnetsku rezonanciju te laparoskopiju, odnosno kirurški zahvat koji će potvrditi dijagnozu i eventualno ukloniti žarišta.
Cilj terapije je ublažavanje simptoma i/ili povećanje šansi za trudnoću. Liječenje ovisi o jačini simptoma i želji za začećem, te se sukladno tome sastoji od:
I Svjetska zdravstvena organizacija prepoznaje važnost borbe protiv endometrioze i njezin utjecaj na seksualno i reproduktivno zdravlje. Stoga WHO potiče razvoj politika, istraživanja i zdravstvenih usluga, posebice u zemljama s ograničenim resursima.
U suradnji s istraživačkim institucijama i civilnim društvom, WHO radi na povećanju globalne svijesti i prikupljanju podataka o učestalosti pojave ove bolesti.
U mnogim zemljama, navodi WHO, otežana je pravovremena dijagnoza i liječenje endometrioze i to zbog pet osnovnih razloga:
1. Niska razina svijesti
Mnoge žene (ali i zdravstveni djelatnici) ne prepoznaju bolne menstruacije i druge simptome kao znak bolesti. Pri tome se bol i nelagoda često svode na „sastavni dio ženskog zdravlja“.
2. Nedovoljna edukacija liječnika opće prakse
Primarna zdravstvena zaštita često nema dovoljno ni znanja ni alata da bi na vrijeme prepoznala endometriozu. Posljedica toga je da se pacijentice ponekad i godinama liječe bez jasne dijagnoze.
3. Ograničeni dijagnostički resursi
Pregledi poput ultrazvuka visoke rezolucije ili MR-a, kao i laparoskopije, nisu svugdje dostupni. Dodatni izazov je nedostatak stručnjaka za endometriozu i specijaliziranih ginekoloških centara.
4. Socijalna stigma i tabu teme
Teme poput menstruacije, boli tijekom seksa i neplodnosti i dalje su stigmatizirane, što sprječava otvorene razgovore i traženje pomoći.
5. Zdravstveni sustavi s ograničenim kapacitetima
Nedostatak multidisciplinarnih timova (ginekolozi, radiolozi, fizioterapeuti, psiholozi) onemogućuje sveobuhvatan pristup liječenju.
Prema informacijama s tematske sjednice o endometriozi u Hrvatskoj održane u Hrvatskom saboru 27. svibnja 2022, u Hrvatskoj od endometrioze boluje više od 90.000 žena, prenosi Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova te nastavlja: „U praksi se vjerojatno radi o još izraženijoj brojci, s obzirom na vrlo dugačko vremensko razdoblje u kojem se postavlja klinička sumnja na endometriozu. U Hrvatskoj to razdoblje traje prosječno 9 godina, što predstavlja veliki problem s liječničke strane. Na godišnjoj razini prosječno 3.700 žena dobiva dijagnozu endometrioze, a na bolničko liječenje se prima 480 žena godišnje. S obzirom na raširenost i ozbiljnost ove bolesti, postojeći broj liječnika stručnjaka za endometriozu na nacionalnoj razini nije dostatan“.
Prema istom izvoru, i dalje postoje izazovi s kojima se susreću žene oboljele od endometrioze u Hrvatskoj:
Endometrioza je kompleksna i često zanemarena bolest koja zahvaća milijune žena diljem svijeta, uključujući i Hrvatsku. Unatoč ozbiljnim simptomima i utjecaju na svakodnevni život i plodnost, dijagnoza se i dalje često postavlja sa velikim zakašnjenjem, a liječenje nije uvijek dostupno ni prilagođeno individualnim potrebama pacijentica.
Zato je ključno nastaviti s edukacijom – kako zdravstvenih djelatnika, tako i šire javnosti – kako bi se bolni simptomi prepoznali ranije i ženama omogućilo pravovremeno, kvalitetno liječenje. Ulaganjem u specijalizirane centre, pristupačne dijagnostičke metode i javne kampanje možemo smanjiti stigmu, povećati svijest i unaprijediti zdravlje žena. Endometrioza ne smije ostati tiha bolest – vrijeme je da joj damo glas.
Dijana K.M.