Shutterstock
Mršavljenje je često izazov no bit će i veći ako povjerujete najčešćim mitovima koji vas neće dovesti do željenih rezultata.
Brojni popularni mitovi o mršavljenju kruže internetom. Vjerojatno ste se i sami susreli s tvrdnjama koje zvuče predobro da bi bile istinite. A istina je da rješenje preko noći ne postoji i da je uspjeh u uravnoteženom pristupu – smanjenju unosa kalorija i povećanju tjelesne aktivnosti.
Zato krenimo i razbijmo zajedno 11 najčešćih mitova o mršavljenju koji vam mogu stajati na putu do trajnih rezultata.
Iako se često kaže i da je doručak najvažniji obrok dana, preskakanje ovog obroka neće vam pomoći u mršavljenju. Upravo suprotno; prema studiji iz 2020. godine upravo je preskakanje doručka povezano s povećanim rizikom od prekomjerne tjelesne težine i pretilosti.
Hrana poput ananasa, đumbira, avokada i zelenog čaja često se promovira pod pojmom "sagorjevači masnoće". No znanstveni dokazi koji bi podržali ovu tvrdnju vrlo su ograničeni. Iako neka hrana može blago ubrzati metabolizam, ne postoji čarobna namirnica koja će sama po sebi izazvati gubitak kilograma.
Dodaci prehrani koji obećavaju gubitak masnoća mogu biti neučinkoviti, a prema podacima s američkog kontinenta, tamo postoje i neki koji su štetni. Naime, Američka agencija za hranu i lijekove FDA otkrila je da njihovi pojedini proizvodi za mršavljenje sadržavaju skrivene sastojke koji mogu biti opasni za zdravlje.
Iako proizvodi sa smanjenim udjelom masnoće sadržavaju manje masti, manje je poznato da često sadrže više šećera ili soli. Stoga – čitajte deklaracije proizvoda.
Dijabetes i tjelesna aktivnost: Kako i kada kontrolirati razine šećera u krvi?
Grickanje nije nužno štetno. No treba voditi računa o odabiru zdravih grickalica, poput voća, koje može pomoći u kontroli apetita i spriječiti prejedanje tijekom obroka.
Potpuno izbjegavanje slatkiša može biti kontraproduktivno i dovesti vas do toga da odustanete od svog cilja. Povremeno uživanje u omiljenoj poslastici može pomoći u održavanju dugoročne ravnoteže u prehrani. No pripazite da povremeno ipak i ostane - povremeno.
Minimalno prerađeni šećeri poput meda i javorovog sirupa neće vam pomoći kod mršavljenja. Naime, tijelo sve vrste šećera razgrađuje na jednostavne šećere (monosaharide), pa je ključno obratiti pažnju na ukupni unos.
Iako prekomjeran unos šećera nije zdrav, nije ga nužno potpuno izbaciti iz prehrane. Zadržite neke male radosti i zapamtite da je ključ uspjeha u umjerenosti i razumnom roku.
Neki ljudi koriste umjetne zaslađivače kako bi smanjili unos kalorija. Oni svakako sadrže manje kalorija no dugoročna ili neumjerena konzumacija može biti povezana čak i s povećanjem tjelesne težine ali i metaboličkim rizicima.
Riješite se viška masnoća na trbuhu trčanjem: Stručnjaci otkrivaju tajnu uspjeha
Nažalost, ne. Ne možemo birati gdje ćemo gubiti masnoću. Kombinacija pravilne prehrane i vježbi može tonirati određene mišićne skupine, ali samo promjenom režima prehrane ne možemo ciljano sagorijevati masnoće na određenom dijelu tijela.
Popularne dijete dolaze i odlaze no većina njih dugoročno nije održiva. Stručnjaci opet i opet naglašavaju isto - da je uravnotežena prehrana i redovita tjelesna aktivnost najsigurniji put do zdravog mršavljenja.
Kada je riječ o mršavljenju, ako zvuči predobro da bi bilo istinito, vjerojatno i jest. Zato odredite razuman rok, pridržavajte se provjerenih pravila i uspjet ćete.
Dijana K. M.