11 vrsta lošeg zadaha – evo što svaki od njih govori o vašem zdravlju

Shutterstock

Shutterstock

 

Jeste li se ikad zapitali zašto vam dah neugodno miriše iako redovito perete zube? Ne brinite – niste jedini. Loš zadah ili stručnije halitoza pogađa velik broj ljudi i može biti prilično neugodan, osobito u društvenim situacijama.

Najčešće je riječ o bezazlenim uzrocima poput ostataka hrane ili suhih usta, ali ponekad neugodan miris iz usta može biti i signal da se u vašem tijelu događa nešto ozbiljnije.

Zadah ponekad otkriva više nego što mislite; od problema s probavom, jetrom, bubrezima, pa sve do dijabetesa.

Donosimo što vam sve dah poručuje, koje vrste mirisa trebate ozbiljno shvatiti i kako ćete se učinkovito riješiti neugodnog zadaha. Healthline.com precizira koji su najčešći mirisi daha i njihovi mogući uzroci.

1. Sladak ili voćni miris daha

Ako vaš dah ima miris po voću, osobito specifičnu slatkastu notu, to može ukazivati na nekontrolirani dijabetes i stanje poznato kao dijabetička ketoacidoza. Tijelo tada proizvodi ketone koji se izdišu iz pluća i uzrokuje taj karakterističan miris.

Sličan učinak mogu imati i dijete s niskim udjelom ugljikohidrata, poput keto prehrane. Tijelo tada koristi masne zalihe kao izvor energije, što rezultira nakupljanjem ketona i acetona u organizmu.

2. Zadah koji miriše na pokvareno ili trulo

Trulež u dahu može upućivati na infekcije ili apscese u ustima, grlu ili plućima. Stanja poput bronhiektazije, koje uzrokuje širenje i zadebljanje dišnih putova, često uzrokuju nakupljanje sluzi s vrlo neugodnim mirisom.

Osim toga, loša dentalna higijena, nepravilno postavljene proteze ili ortodontski aparati mogu zadržavati ostatke hrane i bakterije, što dodatno pogoršava miris.

Uzroci uključuju i:

  • karijes,
  • ulceracije,
  • rane u usnoj šupljini,
  • parodontalne bolesti.

Jedna od rjeđih, ali ozbiljnijih dijagnoza jest granulomatoza s poliangitisom, upalna bolest krvnih žila koja može proizvesti zadah s mirisom na raspadanje tkiva.

3. Dah koji miriše na aceton

Ovaj tip mirisa je najčešći kod osoba na keto dijeti, tijekom koje tijelo proizvodi veće količine acetona – istog spoja koji se nalazi u sredstvima za uklanjanje laka za nokte. I osobe s nekontroliranim dijabetesom tipa 1 mogu imati ovakav miris daha.

4. Kiseli zadah

Kiselkast dah često je povezan s gastroezofagealnim refluksom  poznatijim kao GERB. Kod ovog stanja, sadržaj želuca vraća se u jednjak, pa čak i u usta, ostavljajući vrlo neugodan i kiseo okus i miris.

5. Dah koji miriše na izmet

Zadah s mirisom izmeta ozbiljan je znak mogućeg opstruktivnog poremećaja u crijevima. Ako je crijevni trakt blokiran, tijelo može početi izlučivati toksine kroz dah.

Ostali simptomi uključuju:

  • nadutost,
  • povraćanje,
  • grčeve,
  • zatvor.

Važno je napomenuti da ovo stanje zahtijeva hitnu medicinsku pomoć.

6. Miris po amonijaku ili mokraći

Ako dah ima miris po amonijaku, to može biti znak problema s bubrezima. Naime, kada bubrezi ne filtriraju otpadne tvari iz tijela kako treba, dolazi do nakupljanja dušikovih spojeva koji daju specifičan miris.

7. Zadah koji miriše na plijesan ili vlažne tkanine

Bolesti jetre, osobito ciroza, mogu uzrokovati prepoznatljiv, pljesniv miris daha. Ovo se događa zbog nakupljanja organskih spojeva koje oštećena jetra ne može obraditi.

8. Miris po javorovom sirupu

Riječ je o rijetkom nasljednom poremećaju metabolizma aminokiselina – bolesti urina s mirisom javorovog sirupa (Maple Syrup Urine Disease - MSUD). Zadah, urin i znoj imaju sladak miris poput karamele, a bolest se mora dijagnosticirati što ranije.

9. Miris po znojnim stopalima

Izovalerna acidemija, još jedan nasljedni poremećaj, uzrokuje nakupljanje leucina, što može proizvesti miris sličan znojnim stopalima. Najčešće se javlja kod novorođenčadi.

10. Miris po ribi

Trimetilaminurija, poznata i kao „sindrom ribljeg mirisa“, nastaje kada tijelo ne može razgraditi trimetilamin. Osim daha, neugodan miris osjeća se i kroz znoj i mokraću.

11. Miris po kuhanom kupusu

Hipermetioninemija je još jedan metabolički poremećaj koji proizvodi dah s mirisom kuhanog kupusa, bez drugih značajnih simptoma.

Tri dodatna uzroka lošega zadaha

Bakterije u ustima: U usnoj šupljini može obitavati više od 500 vrsta bakterija koje proizvode hlapljive sumporne spojeve. Te bakterije su glavni krivac za neugodan miris, osobito na stražnjem dijelu jezika i između zubi.

Pušenje: Oko 80 % pušača ima problem s lošim zadahom. Osim samog dima, pušenje povećava rizik od bolesti desni i raka usne šupljine, što dodatno pogoršava situaciju.

Suha usta (kserostomija): Slina ima ključnu ulogu u održavanju ravnoteže bakterija u ustima. Manjak sline uzrokuje suha usta, što pogoduje razvoju karijesa, bolesti desni i neugodnog zadaha.

Uzroci mogu biti:

  • lijekovi (antidepresivi, diuretici, antihipertenzivi),
  • bolesti žlijezda slinovnica,
  • dehidracija.

Kako spriječiti i liječiti loš zadah?

Dobra vijest je da se loš zadah u većini slučajeva može spriječiti ili barem uspješno držati pod kontrolom i to jednostavnim navikama koje lako možemo uvrstiti u svakodnevicu. U nastavku donosimo provjerene savjete i trikove koji mogu pomoći da se riješite neugodnog zadaha:

Održavajte dobru oralnu higijenu

Perite zube barem dva puta dnevno. Redovito koristite zubni konac ili oralne tuševe. Ne zaboravite očistiti i jezik, jer se na njegovoj površini nakuplja najviše bakterija. Koristite antibakterijske vodice za ispiranje, po mogućnosti bez alkohola.

Redovito posjećujte stomatologa

Preporučuje se odlazak zubaru dva puta godišnje radi profesionalnog čišćenja i pregleda. Osim toga, vaš stomatolog će otkriti i evenualne rane znakove bolesti desni, karijesa ili problema s protezama.

Posavjetujte se s liječnikom

Ako ni nakon temeljite higijene problem ne nestaje, moguće je da je uzrok medicinski. Vaš liječnik može provjeriti razinu šećera u krvi, funkciju bubrega, jetre ili crijeva te propisati odgovarajuću terapiju.

Prestanite pušiti

Osim što će vam zadah biti svježiji, smanjit ćete rizik od brojnih bolesti, uključujući rak pluća, grla i usne šupljine te bolesti desni.

Povećajte unos tekućine i koristite proizvode za ovlaživanje usta

Pijte dovoljno vode. Razmislite i o korištenju ovlaživača zraka tijekom noći te izbjegavajte alkohol, kofein i antihistaminike koji isušuju sluznicu. A za dodatnu pomoć, na tržištu su dostupne žvakaće gume, sprejevi i otopine za usta koji potiču lučenje sline.

I da zaključimo - loš zadah obično je rezultat nakupljanja bakterija, nepravilne higijene, bolesti usne šupljine ili suhoće usta. Međutim, ponekad može biti znak ozbiljnijih zdravstvenih problema poput bolesti jetre, bubrega, dijabetesa ili metaboličkih poremećaja.

Iako je redovita i temeljita oralna higijena ključna za prevenciju, jednako je važno obratiti pažnju na signale koje nam tijelo šalje. Ako loš zadah i dalje traje unatoč svim naporima, vrijeme je da posjetite liječnika.

DIjana K. M.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter