ZDRAVLJE ŽENE

Marija Butković: „Podrška ženama oboljelim od raka nije luksuz nego potreba – i odgovornost“

| Autor: Ana Abrahamsberg
foto: Ivan Ojdanić

foto: Ivan Ojdanić

U svijetu u kojem se ljepota često percipira površno, Marija Butković je koristi kao alat za osnaživanje, iscjeljenje i vraćanje dostojanstva ženama koje su prošle najteže životne borbe. Dugogodišnje iskustvo u industriji ljepote spojila je sa snažnim osjećajem odgovornosti, osnovavši udrugu Marra Altrui, čije ime i djelovanje odražavaju temeljnu ideju – altruizam kroz struku.

Kroz medicinsku mikropigmentaciju, izradu proteza aureola i trajnu šminku, Marija pomaže ženama nakon onkološkog liječenja da se ponovno prepoznaju u ogledalu i osjećaju cjelovito. U ovom razgovoru otkriva kako je osobna motivacija prerasla u humanitarnu misiju, koliko je znanja i emocije utkano u svaki tretman te zašto vjeruje da estetika može biti duboko terapeutska.

Kako se rodila ideja da svojim znanjem i vještinama pomognete ženama kojima je to možda i najpotrenije?

Ideja je proizašla iz osjećaja odgovornosti, kada znaš da nešto što ti je svakodnevica nekome može promijeniti život, teško je ostati ravnodušan. Godinama sam radila u industriji ljepote, upoznala i surađivala sa jako puno ljudi, ali s vremenom sam sve više osjećala potrebu da to znanje upotrijebim u puno dubljem, ljudskijem kontekstu. Marra Altrui nije nastala zbog želje da radimo više – nego bolje, odgovornije i humanije.

Naše djelovanje su prepoznale mnoge velike kompanije što je apsolutno potvrda vrijednosti udruge.

foto: Ivan Ojdanićfoto: Ivan Ojdanić

Bilo je potrebno ipak proći i dodatne edukacije?

Naravno. Iscrtavanje areola i bradavica nakon mastektomije, rad na ožiljcima i rad s osobama koje su prošle onkološko liječenje zahtijeva dodatna znanja i poseban pristup. Iza mene su stručne edukacije iz medicinske mikropigmentacije, usavršavanja u iscrtavanju 3 d areola i bradavica, edukacije izrade personaliziranih proteza areola i bradavica,  ali i razgovori sa ženama koje su prošle cijeli proces. Upravo su njihova iskustva oblikovala sve što radim.

Stručnjakinja ste dakle za iscrtavanje i izradu silikonskih proteza areola i bradavica nakon mastektomije. Možete li to pojasniti?

Pigmentacija je oblik medicinske tetovaže kojim se vizualno rekonstruira bradavica i areola nakon mastektomije ili rekonstruktivnih zahvata. Iako se čini kao estetski detalj, za mnoge žene to je ključni korak u rehabiliticaji i psihološki vrlo važan. Taj mali segment može vratiti osjećaj ženstvenosti, cjelovitosti i kontrole nad vlastitim tijelom. I upravo zato to radimo s posebnom pažnjom i puno poštovanja.

Novost u svijetu su silikonske areole i bradavice koje se rade ručno. Ukoliko se radi o jednoj dojci, uzimamo otisak i repliciramo gotovo identičnu protezu za drugu dojku. Proteze se stavljaju uz pomoć medicinskog ljepila, sa njima se mogu obavljati sve aktivnosti, skidaju se svakih 10 dana radi čišćenja i ponovno apliciraju na dojku.

Osim toga, pomažete i trajnom šminkom?

Da. Kod žena koje su prošle kemoterapiju često dođe do gubitka obrva ili trepavica. Tu može pomoći trajna šminka, ne iz estetskih, nego iz psiholoških razloga. Vraća se prepoznatljivost, identitet, snaga. Trajna šminka u ovom kontekstu nije luksuz nego podrška.

foto: Ivan Ojdanićfoto: Ivan Ojdanić

Jesu li bolni postupci?

Tretmani nisu bolni, može se povremeno osjetiti blaga nelagoda koja je nemjerljiva u odnosu na zadovoljstvo korisnice. Tu smo da podržimo, ne da dodatno opteretimo.

Kako žene reagiraju na vašu pomoć – kakve ste reakcije doživjeli?

Postoje mnoge pjesme, tekstovi iz daleke prošlost,i vezani uz osjećaje koji odjekuju i danas, tako i mene osobno inspiriraju i motiviraju. Ako je netko samo minutu lakše disao zbog tebe, čovjek si. Podrška ženi i vraćanje dostojanstva je posebna dimenzija u smislu da ne trebaju ništa reći niti pokazati. Ja znam da se one svojoj djeci /obitelji vraćaju drugačije, sretnije i to je dovoljno. 

Naravno, uvijek će biti onih površnih koji rad udruga vide kao samopromociju, njih pozivam da se uključe u bilo koju od udruga i da se samopromoviraju kroz konkretno djelovanje. 

Što radi država po tom pitanju, ima li tu pomaka?

Nažalost, još uvijek vrlo malo. Medicinska mikropigmentacija se ne prepoznaje kao dio rehabilitacije, iako bi trebala biti.  I dalje se nadamo konkretnim pomacima, nastavit ćemo sa aktivnostima koje bi trebale dovesti do toga da liječenje i rehabilitacija ima multidisciplinaran pristup i da se rekonstrukcija areola i bradavica uvrsti kao finalni stadij rekonstrukcije dojke.

Na što je sve vaša udruga fokusirana?

Udruga Marra Altrui fokusirana je na žensko zdravlje, osnaživanje i psihološku podršku kroz estetiku. Osim tretmana, nudimo radionice Snaga kroz ljepotu koje održavamo 4x godišnje, razgovori i povezivanje žena koje su prošle ili prolaze slične situacije predavanja vrhunskih stručnjaka iz različitih područja medicine i estetike, rad volontera vizažista je zaista jako velika stvar u procesu liječenja i oporavka.

Sve naše aktivnosti temelje se na ideji da nitko ne treba biti sam i da svi možemo koristiti svoje profesionalne vještine, resurse i kontakte za humanije društvo.

foto: Ivan Ojdanićfoto: Ivan Ojdanić

Koji su vaši ciljevi i planovi za budući rad? I poruka ženama koje upravo započinju svoju borbu s rakom?

Plan nam je omogućiti ovakvu vrstu podrške što većem broju žena u Hrvatskoj. Edukacijom novih stručnjaka, suradnjom s bolnicama i kroz širenje mreže podrške.

Informirati javnost, posebno mlade žene o važnosti samopregleda i pregleda, aktivnosti u drugim gradivima Hr kroz radionice podrške. 

A ženama koje upravo ulaze u tu borbu želim reći da nisu same. Osjećati se lijepo nije površnost, to je snaga, cjelovitost i dostojanstvo.  Ako im na tom putu možemo pomoći, tu smo. Sa svim znanjem, srcem i poštovanjem.

Ana Abrahamsberg

 


Podijeli: Facebook Twiter