Shutterstock
Rak debelog i završnog crijeva (kolorektalni karcinom) najučestalija je zloćudna bolest u Hrvatskoj od koje godišnje oboli oko 3.600 ljudi, a muškarci čine oko 60 %. Češće se javlja u starijih osoba, no oko petina oboljelih ipak su mlađi od 60 godina.
Pojavnost raka debelog crijeva u porastu je u razvijenim zemljama, što se povezuje sa:
Iako većina oboljelih nema u obitelji slučajeve kolorektalnog karcinoma, u nastanku bolesti uz okolišne čimbenike bitni su i genetski čimbenici. Rizik za nastanak bolesti povećava se ovisno o dobi u kojem su srodnici oboljeli te o broju članova obitelji s kolorektalnim karcinomom.
Karcinom debelog crijeva nastaje kao mala izbočina (polip) crijevne sluznice unutar lumena crijeva. S vremenom kako se polip povećava on se mijenja i prelazi u karcinom debelog crijeva. Na početku bolesnici nemaju nikakve simptome, no kasnije se mogu javiti neki od sljedećih simptoma, kao što su:
Kad već dođe do nastanka karcinoma mogu se javiti i simptomi kao što su slabost, umor i nenamjeran gubitak tjelesne težine. Kako bolest napreduje, karcinom se širi (metastazira) u lokalne limfne čvorove i udaljene organe i to prvenstveno u jetru, pluća i kosti.
U uznapredovaloj fazi bolesti uz bolove u trbuhu može se javiti i:
Liječenje se provodi ovisno o stadiju bolesti. Terapijske opcije uključuju operacijsko liječenje, liječenje kemoterapijom i radioterapijom.
S obzirom na to da na početku polip debelog crijeva, od kojeg naposljetku nastane karcinom, ne daje simptome bolesti vrlo je važno provoditi probirne testove koji pomažu u prevenciji karcinoma debelog crijeva.
Kolonoskopija je i dalje nezamjenjiva pretraga u prevenciji i dijagnostici karcinoma debelog crijeva i smatra se zlatnim standardom.
Autor teksta: Biljana Knežević, dr. med., spec. gastroenterolog