Razbijamo 12 najčešćih mitova o njezi kože: Što je istina, a što zabluda

Shutterstock

Shutterstock

Koža nije tu samo da izgleda lijepo. Važnija je nego što možda mislimo: pomaže nam da se grijemo kad je hladno, rashladimo kad je vruće i štiti nas od svega što bi nam moglo naškoditi izvana. Uz to, zahvaljujući njoj osjećamo dodir, toplinu i teksture.

Zbog svega toga, koža je puno više od površine. I da, službeno je naš najveći organ (barem prema većini znanstvenika). Budući da je stalno izložena pogledima, ne čudi što je postala glavna meta raznih proizvoda koji obećavaju mladolikost, čistoću i zdravlje.

No uz svu tu pažnju, postoje i brojne zablude o njezi kože. Neke su bezopasne, ali druge nas mogu dovesti do pogrešnih navika koje više štete nego pomažu. U nastavku razbijamo 12 najčešćih mitova o koži – uz pomoć vrhunskih stručnjaka.

Zato je Medical News Today  uz pomoć troje stručnjaka odlučio razbiti mitove koji, među ostalim, uključuju crnu mast, izloženost suncu, čokoladu i tzv. "akne od mobitela". U tome su pomogli: član Akademije medicinskih znanosti i viši istraživač britanskog Nacionalnog instituta za zdravstvena istraživanja prof. Hywel C. Williams, dermatolog i glasnogovornik Britanske zaklade za kožu (British Skin Foundation) dr. Derrick Phillips te osnivačica Središnjeg dermatološkog centra (Central Dermatology Center) dr. Beth G. Goldstein.

12 najčešćih mitova o koži

1. Skupa krema može zauvijek održati mladolik izgled kože

Nema dokaza da bilo koja krema može trajno spriječiti starenje kože. Jednostavne hidratantne kreme mogu pomoći, jednako kao i kreme s retinoidima. Međutim, najvažnija mjera je korištenje kreme za sunčanje širokog spektra.

2. Pijenje vode održava kožu hidratiziranom

Iako voda održava tijelo hidratiziranim, nema izravnih dokaza da pijenje vode značajno utječe na hidrataciju kože, osim u slučajevima ekstremne dehidracije.

3. Antibakterijski sapun je najbolji za kožu

Antibakterijski sapuni mogu narušiti prirodnu ravnotežu mikrobioma kože i biti čak i agresivniji od neutralnih sapuna. Njihova uporaba preporučuje se samo u specifičnim situacijama, ako radite u zdravstvu ili tijekom pandemije.

4. Prljavo lice uzrokuje akne

Akne su rezultat složene interakcije hormona i kože, a ne prljavštine. Štoviše, pretjerano čišćenje može iritirati kožu i čak pogoršati stanje.

Razbijamo 11 mitova o mršavljenju u koje mnogi i dalje vjeruju

5. Čokolada uzrokuje akne

Nema uvjerljivih dokaza da čokolada izravno uzrokuje akne. Glavni uzroci su hormonalne promjene i začepljenje pora.

6. Svi oblici izlaganja suncu štetni su za kožu

Umjereno izlaganje suncu potiče sintezu vitamina D, ali prekomjerno izlaganje povećava rizik od raka kože. Preporučuje se korištenje zaštitne kreme, odjeće i izbjegavanje sunca između 11 i 15 sati.

7. Sprej za samotamnjenje štiti od UV zraka

Sprejevi za samotamnjenje ne pružaju zaštitu od UV zračenja, osim ako ne sadrže dodatne UV zaštitne sastojke.

8. Vitamin E pomaže u uklanjanju ožiljaka

Dokazi o učinkovitosti vitamina E u smanjenju ožiljaka nisu čvrsti. U nekim slučajevima vitamin E može čak pogoršati stanje. No u poboljšanju izgleda ožiljaka učinkovitijima su se pokazali silikonski gelovi.

9. 'Prirodni' proizvodi su bolji za kožu

Oznaka "prirodno" ne jamči ni sigurnost ili učinkovitost. Neki prirodni sastojci mogu izazvati alergije ili iritacije, a često su skuplji bez dodatne konkretne koristi.

10. Rane trebaju zrak za zacjeljivanje

Rane bolje zacjeljuju u čistom, vlažnom okruženju. Preporučuje se korištenje masti s glicerinom i pantenolom te prekrivanje rane zavojem, osim ako nije prisutna infekcija.

14 načina kako ublažiti izgled bora oko usana – od krema do zahvata

11. Dnevni piling je ključ zdrave kože

Iako eksfolijacija ili jednostavnije piling kože može učiniti kožu glatkom, prečesto uklanjanje mrtvih stanica može oštetiti prirodnu barijeru kože.

12. 'Crna mast' je siguran tretman za rak kože

'Crna mast' poznata i kao ihtamol mast može uzrokovati ozbiljnu nekrozu tkiva i nije učinkovit tretman za rak kože. Iako ova mast može biti korisna kod drugih dijagnoza, uvijek se konzultirajte s dermatologom za pravilno liječenje.

Nadamo se da smo razjasnili barem neke od najčešćih zabluda koje kruže o njezi kože. U svijetu prepunom savjeta, reklama i "čudesnih rješenja", lako je izgubiti se i napraviti više štete nego koristi. Zato vrijedi posegnuti za provjerenim informacijama i potražiti savjet stručnjaka ako nismo sigurni.

Dijana K.M.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter