Shutterstock
Dugo se vjerovalo da su žene te koje vole više pričati, a nova studija je otkrila sasvim drugu istinu.
Istraživači sa Sveučilišta u Arizoni snimali su više od 2.000 ljudi kako bi otkrili tko je pričljiviji – muškarci ili žene. Ukupno, muškarci su govorili u prosjeku 11.950 riječi dnevno, dok su žene premašile ovu brojku s prosječno 13.349 riječi dnevno.
Međutim, razlika između spolova manja je nego što se prethodno pretpostavljalo, tvrdi tim. Unatoč nalazima, stručnjaci kažu da je pretpostavka da žene govore više od muškaraca "stereotip" koji nosi često negativne konotacije.
"Žene se na široko smatraju pričljivijima od muškaraca", kažu stručnjaci u svom radu, objavljenom u Journal of Personality and Social Psychology. "Svugdje prisutne i često negativne konotacije ovog stereotipa čine rezultate ove studije još važnijom"
Za ovu studiju, ukupno 2.197 sudionika nosilo je uređaj koji je povremeno snimao kratke zvučne snimke tijekom njihovih budnih sati. Nakon što je prikupljeno više od 600.000 snimki, prebrojali su broj riječi koje je izgovorio svaki sudionik. Ovi podaci su zatim obrađeni kako bi se procijenio ukupni broj riječi izgovorenih dnevno. Općenito, studija je potvrdila da žene govore malo više riječi dnevno od muškaraca, ali razlika je mala – u prosjeku 1.073 riječi.
Međutim, istraživači su otkrili da postoje velike individualne razlike u pričljivosti, što dodaje "statističku nesigurnost" rezultatima. Drugim riječima, razlika nije dovoljno velika da bi se moglo reći je li ovaj opaženi razmak među spolovima značajan ili pouzdan. Najmanje pričljiv sudionik izgovorio je manje od 100 riječi dnevno, dok je najpričljiviji izgovorio nevjerojatnih 120.000 riječi dnevno.
Ako uzmemo u obzir prosječno vrijeme kada smo budni u danu, a to je oko 16 sati, u pitanju je otprilike 7.500 riječi po satu, ili 125 riječi u minuti. Prema studiji iz 2007. godine, muškarci i žene se ne razlikuju značajno u broju riječi koje izgovaraju dnevno, izgovarajući otprilike 16.000 riječi dnevno svaki.
"Studija ostavlja otvorena neka pitanja u vezi s tim razlikuju li se spolovi na praktično značajan način u broju riječi koje govore dnevno", zaključuju autori.
"Pojam da se žene i muškarci razlikuju u svom dnevnom 'budžetu riječi' postoji već dugo, uglavnom je empirijski neprovjeren, i postao je rasprostranjeni element u raspravama o razlikama među spolovima." Prije gotovo dva desetljeća američka neuropsihijatrica dr. Louann Brizendine tvrdila je da inherentne razlike između muškog i ženskog mozga objašnjavaju zašto su žene prirodno pričljivije od muškaraca.
U svojoj knjizi The Female Brain, dr. Brizendine izjavila je da žene posvećuju više moždanih stanica govoru nego muškarci, što je povezano s utjecajem spolnog hormona testosterona na razvoj muškog mozga. Dr. Brizendine također je tvrdila da žene dnevno izgovore oko 20.000 riječi, a muškarci oko 7.000 – no kasnije se otkrilo da su ove brojke preuzete iz popularne knjige bez akademskih citata.
Ova nova studija daje jasniju sliku, ali znanstvenici sugeriraju da će možda biti potrebne dodatne studije o razlikama u govoru među spolovima.
Ana A.