Shutterstock
Blagdani su, standardno, vrijeme obilja hrane, slastica, pića i neizbježnog osjećaja tromosti i nadutosti. Mnogi tada posežu za brzim i „čudotvornim“ detoks dijetama, sokovima i suplementima u nadi da će očistiti organizam od toksina i vratiti vitalnost. No je li to zaista potrebno? I još važnije – je li djelotvorno i sigurno?
U nastavku razotkrivamo najčešće mitove o detoksikaciji i donosimo stručno mišljenje Margite Zlatić Crnković, mag.nutr., specijalistice za prehrambene poremećaje.
Istina: Naše tijelo već ima sofisticirane mehanizme detoksikacije – jetra, bubrezi, crijeva i pluća svakodnevno uklanjaju štetne tvari. Ne trebaju nikakav „reset“ kroz sokove i čajeve. Ono što im treba jest podrška u obliku uravnotežene prehrane, dovoljne količine tekućine, sna i kretanja.
Istina: Nema znanstvenih dokaza da sok-dijete čiste jetru. Zapravo, višednevna konzumacija samo sokova može dovesti do manjka proteina i vlakana, što usporava metabolizam. Jetru ne treba čistiti nego joj treba dati kvalitetne nutrijente kako bi nastavila normalno funkcionirati.
Istina: Mnogi detoks proizvodi sadrže diuretike i laksative koji ne potiču sagorijevanje masti, već gubitak vode. Dugoročno korištenje takvih proizvoda može dovesti do dehidracije i poremećaja ravnoteže elektrolita.
Istina: Post nije čarobna metla. Dugotrajno gladovanje može usporiti metabolizam, uzrokovati gubitak mišićne mase i hormonalnu neravnotežu. Umjesto da se izgladnjujete, vratite se redovitim, uravnoteženim obrocima.
Istina: Alkohol i šećer tijelo već samo metabolizira i posebne dijete nisu potrebne. Umjesto toga, povećajte unos vode, jedite vlaknasto i antioksidansima bogato povrće i voće, te se naspavajte.
15 proljetnih namirnica i jednostavne ideje kako ih pripremiti
Istina: Najčešće se radi o posljedicama prejedanja, dehidracije i lošeg sna. Nije riječ o „toksičnosti“, nego o poremećenoj rutini, a rješenje nije detoks nego povratak uravnoteženom načinu života.
Istina: Znojenje nije primarni način detoksikacije – većinom izlučujemo toksine putem bubrega i jetre. Sauna i tjelovježba mogu biti višestruko korisni za vaše tijelo, ali nisu magičan način čišćenja organizma nakon blagdanskog prejedanja.
Postoji li uopće znanstveno utemeljena potreba za detoksikacijom organizma nakon blagdana i kome je ona potrebna, a tko je treba izbjegavati, upitali smo stručnjakinju, Margitu Zlatić Crnković, magistricu nutricionizma i specijalista za anoreksiju i emocionalno prejedanje. Evo što je odgovorila;
Kratko i jasno: Ne, ne postoji znanstveno utemeljena potreba za komercijalnim "detoks" kurama nakon blagdana. Naime, tijelo ima izvanredne prirodne sustave za detoksikaciju – prvenstveno jetru i bubrege – koji neprestano rade na uklanjanju štetnih tvari. Popularni "detoks" programi, sokovi ili suplementi nemaju dokazanu učinkovitost iznad onoga što tijelo samo radi. Sam taj naziv je više kozmetičke prirode i služi boljoj prodaji nekog tretmana. To ne možemo poistovjetiti s određenim vrstama medicinske detoksikacije koja obuhvaća nadzirane kliničke postupke kod određenih medicinskih stanja.
Dakle, nikome zapravo ne treba komercijalni detoks. Štoviše, određene skupine ga trebaju strogo izbjegavati kao što su trudnice, dojilje, osobe s kroničnim bolestima (poput dijabetesa, bolesti bubrega ili srca), osobe s poremećajima prehrane, te djeca i starije osobe. Bilo koja restriktivna dijeta, a samim time i detoks, mogu biti opasni, dovesti do manjka nutrijenata i poremetiti tjelesnu ravnotežu.
Razlika je velika. Korisni plan prehrane temelji se na znanstvenim dokazima, promiče raznolikost i uravnoteženost, uključuje sve skupine namirnica u umjerenim količinama (naglasak na cjelovitim namirnicama: voću, povrću, cjelovitim žitaricama, nemasnim proteinima), dugoročno je održiv i prilagođen individualnim potrebama.
S druge strane, ekstremni, štetni režimi obično obećavaju brze i nerealne rezultate, drastično ograničavaju unos kalorija ili izbacuju cijele skupine namirnica bez medicinskog opravdanja. Nadalje, često se oslanjaju na skupe suplemente, posebne proizvode ili neobične rituale, a svemu tome nedostaje znanstvena podloga i nisu dugoročno održivi.
Ono što bi vam mogao biti dobar znak upozorenja je ako zvuči predobro da bi bilo istinito. Jer vjerojatno takvo i jest. Budite skeptični prema svemu što „demonizira“ određenu hranu ili obećava čudesno čišćenje. Nema sreće u tome.
Umjesto traženja čudotvornog detoksa, savjetujem podržavanje prirodnih procesa oporavka tijela povratkom na zdrave, održive navike. Ako se pitate kako to ispravno napraviti, krenite od hidratacije: pijte dovoljno vode tijekom dana. Često žeđ zamijenimo za glad pa onda ljudi pojedu više nego bi trebali.
Nadalje, stavite fokus na cjelovite namirnice: povećajte unos povrća, voća, cjelovitih žitarica i nemasnih izvora proteina. One vam osiguravaju prehrambena vlakna, vitamine i mineralne tvari.
Također, smanjite "blagdanske viškove". Mi smo nacija koja naprosto previše kuha za blagdane, što će reći: ograničite unos prerađene hrane, dodanih šećera, zasićenih masti i alkohola. Smisao blagdana nije u tome. Važno je da uspostavite ritam obroka, a to znači da se vratite redovitim, uravnoteženim obrocima umjesto preskakanja ili prejedanja. Ne zaboravite kvalitetan san i omogućite tijelu 7-9 sati sna za oporavak.
I na kraju, ali nikako najmanje bitno – stavite naglasak na svakodnevnu laganu tjelesnu aktivnost. Šetnja ili lagano vježbanje potaknut će cirkulaciju i energiju. Osjećat ćete se bolje, izgledati ljepše.
Dakle, ključ je u umjerenosti i povratku u ravnotežu, a ne u ekstremnim i kratkotrajnim mjerama. Time najbolje pomažete tijelu da se samo "resetira" i vrati energiju.
Dijana Kopjar Mucak