freepik
Između 20% i 50% osoba koje pate od migrena doživljava mučninu i povraćanje kod nekih ili svih svojih napada. Za mnoge odrasle s migrenama, mučnina je jedan od najneugodnijih simptoma koji se često javlja uz jake napade migrene.
Iako se mučnina povezana s migrenom može liječiti, to zna biti izazovno jer je teško progutati lijekove kada vas muči povraćanje. Neki od učinkovitijih tretmana uključuju propisane lijekove protiv mučnine, đumbir, ulje paprene metvice i akupresuru. Migrene se također mogu spriječiti promjenama u načinu života, lijekovima na recept i izbjegavanjem okidača migrene.
Zašto migrena uzrokuje mučninu i kako brzo ublažiti tegobe kućnim lijekovima i alternativnim terapijama?
Točan uzrok migrene nije potpuno razjašnjen, baš kao ni zašto kod nekih osoba migrena izaziva mučninu. Ipak, postoje teorije.
Migrene se smatraju posljedicom preosjetljivog živčanog sustava koji pretjerano reagira na podražaje, što dovodi do abnormalne moždane aktivnosti koja uzrokuje glavobolju i druge simptome. Trigeminalni živac posebno je uključen u većinu migrenoznih napada.
Trigeminalni živac je najveći od moždanih živaca i prenosi osjete boli, dodira i temperature s lica do mozga. Tijekom napada migrene, aktivacija tog živca uzrokuje iznenadno širenje i/ili upalu lokalnih krvnih žila što vodi do glavobolje, zamućenog vida te povećane osjetljivosti na svjetlo, zvukove i buku.
Kada je trigeminalni živac previše stimuliran, šalje signale prema produženoj moždini. To je dio mozga koji je „osjetni prijenosni centar“ između mozga i probavnog sustava (od usta i želuca do crijeva).
Iznenadna aktivacija produžene moždine šalje „alarmne“ signale kao da ste pojeli nešto otrovno, što pokreće refleks povraćanja.
Četiri vrste glavobolje: Zašto se javljaju i kako ih spriječiti?
Prvi dio ovog refleksa je naglo opuštanje jednjaka (cijev kroz koju hrana ide u želudac), što izaziva osjećaj mučnine. To može biti praćeno grčevima želuca i jednjaka koji dovode do povraćanja.
Aktivacija trigeminalnog živca također može uzrokovati iznenadno širenje krvnih žila u unutarnjem uhu, što može poremetiti vestibularni sustav — sustav uha odgovoran za osjećaj ravnoteže i orijentacije u prostoru. Ta neravnoteža može dovesti do vrtoglavice i mučnine.
Mučnina se može pojaviti kod svake jake migrene, ali najčešća je kod tzv. vestibularne migrene.
Vestibularne migrene nisu u potpunosti razumljive, no smatra se da su povezane s određenim nasljednim genetskim mutacijama. One se karakteriziraju različitim vrstama vrtoglavice: spontanom vrtoglavicom (može se pojaviti bilo kada), položajnom vrtoglavicom (izazvanom pokretom glave ili tijela) i vizualno induciranom vrtoglavicom (izazvanom gledanjem u pokretni objekt).
Vrtoglavica često izaziva mučninu jer dovodi do bolesti kretanja. To se događa kada mozak ne može uskladiti informacije iz očiju, uha ili tijela, što uzrokuje nelagodu u želucu, mučninu i povraćanje.
Vestibularne migrene češće pogađaju žene nego muškarce.
Postoji nekoliko jednostavnih stvari koje možete napraviti sami da ublažite mučninu povezanu s migrenom:
Ponekad može pomoći i povraćanje, jer to može olakšati osjećaj mučnine.
Kod djece, migrene često uključuju samo mučninu i povraćanje, a glavobolja ili drugi simptomi mogu izostati.
Hrana kao lijek: Sedam prirodnih antibiotika u borbi protiv infekcija
Alternativne terapije također mogu pomoći kod mučnine i drugih simptoma migrene.
Đumbir je poznat prirodni lijek protiv mučnine. Možete ga konzumirati tako da pripremite čaj, jedete bombone od đumbira ili sirovi korijen.
Akupresura dolazi iz kineske medicine i koristi pritisak na određene točke za ublažavanje simptoma. Stimulacija točke PC6 na podlaktici može smanjiti mučninu povezanu s migrenom.
Točku PC6 pronađite tako da položite ruku dlanom prema gore, tri prsta stavite vodoravno na dno dlana, a zatim između dva tetiva na sredini podlaktice, odmah ispod prstiju.
Uvijek se konzultirajte s liječnikom prije korištenja bilo kakvih alternativnih terapija.
Najbolji način za izbjegavanje mučnine uzrokovane migrenama je spriječiti same migrene.
Evo tri savjeta:
A.a.