Djeluje li brak pozitivno na zdravlje žene? Da, ako je odnos kvalitetan

Shutterstock

Shutterstock

Puno se piše o tome kako brak ima pozitivan utjecaj na muškarce no što je sa ženama? Kod muškaraca je jasno da supruga i zdravlje idu ruku pod ruku no kod žena je slika puno složenija. Ipak, žene koje su u zadovoljavajućim brakovima imaju bolji „health score“ od neudanih ili onih u lošim brakovima, pokazuje jedna starija studija objavljena u Health Psychology, piše American Psychological Association.

Iako često čujemo koliko je dobro biti u braku, prava istina leži u tome kakav je taj brak. Povezanost između bračne sreće i zdravlja žena istražena je u mnogim studijama, a rezultati pokazuju da harmonija ili konflikti unutar braka mogu imati dalekosežne posljedice na tijelo i psihu. U nastavku donosimo pregled ključnih područja na koje brak, bio on dobar ili loš, najviše utječe.

Srčane bolesti i dugovječnost

Pozitivne veze između sretnog braka i zdravlja srca kod žena iznimno su snažne. Žene u stabilnim i ispunjenim vezama imaju znatno niži krvni tlak, bolju regulaciju kolesterola te općenito manji rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti. Pretpostavlja se da podrška partnera smanjuje razinu hormona stresa (poput kortizola.

S druge strane, nezadovoljavajući ili konfliktni brak kod žena ima još drastičnije posljedice nego kod muškaraca. Kronični bračni stres udvostručuje ili čak utrostručuje rizik od metaboličkih problema, potiče upalne markere u krvi te narušava osjetljivost na inzulin. Drugim riječima, loš bračni odnos može ubrzati starenje krvnih žila i povećati opasnost od srčanog udara ili moždanog udara.

Dr. Gverić Korkut: "Psihoterapija je važan oblik pomoći ženama u (peri)menopauzi"

Mentalno zdravlje

Brak istovremeno može biti sklonište, ali i izvor napetosti. Kada odnos sa suprugom ženi pruža toplinu, razumijevanje i emocionalnu intimnost, smanjuje njen rizik od anksioznosti, depresije i kroničnog stresa. Žene u takvim vezama pokazale su bolje emocionalno blagostanje, višu razinu samopouzdanja i manju učestalost psihosomatskih simptoma poput glavobolja, napetosti u mišićima ili problema sa spavanjem.

No ako su razgovori puni kritika, ignoriranja ili hladnih tišina, žene preuzimaju ulogu “emocionalnih menadžera” u obitelji pa nastoje ublažiti svađe, organizirati obiteljske obaveze i stalno držati atmosferu pod kontrolom. To dugoročno vodi do iscrpljenosti, osjećaja smanjene vlastite vrijednosti i povećanog rizika od izgaranja (burnout). U tim okolnostima, depresivni i anksiozni poremećaji javljaju se češće nego kod neudanih žena.

Bihevioralne razlike

Jedan od povoljnih efekata braka često je veća briga o zdravlju i to upravo zbog partnera i djece. Udane žene redovitije obavljaju preventivne preglede, vode računa o prehrani i znatno češće sudjeluju u fizičkim aktivnostima.

Međutim, ova prednost nosi i svoje zamke: mnogo puta zdrave navike postaju još jedno zaduženje – kuhati obrok za cijelu obitelj, paziti da svi jedu uravnoteženo i na vrijeme, voditi djecu na kontrolne preglede… Kad se tome pridoda neravnomjerna raspodjela kućanskih poslova, čini se da žena nikada ne prestaje raditi. U tom slučaju akumuliraju se fizička i psihička opterećenja: stres zbog svega što treba stići i osjećaj nemogućnosti da se postigne savršen balans između obitelji i vlastitih potreba.

Moć manifestacije: Evo kako koristiti ove 4 vježbe za ostvarenje svojih snova

Udovištvo i razvod

Žene u prosjeku žive dulje od muškaraca, pa je više udovica nego udovaca. Iako gubitak partnera nesumnjivo nosi bol i povećava razinu stresa, mnoge žene dugoročno pokazuju visoku razinu psihološke otpornosti (resilijencije). Nakon razdoblja tuge, zabilježeno je poboljšanje subjektivnog osjećaja sreće, osobito kod onih koje su imale toksične ili konfliktne veze – napokon više nema stalnih svađa, pritiska ili potrebe da popravljaju odnose koje je nemoguće popraviti.

Za razliku od muškaraca, kod kojih udovištvo uglavnom znači značajan skok rizika od usamljenosti, depresije i čak pogoršanja fizičkog zdravlja, žene se često reintegriraju u društvo, pronalaze nove poticaje i razvijaju hobije ili prijateljstva koja im pomažu da obnove unutarnju stabilnost.

Nije dovoljno samo biti u braku: ono što doista utječe na zdravlje žena jest kvaliteta odnosa. Harmoničan, podržavajući i partnerski odnos može djelovati poput prirodnog štita protiv stresa, potaknuti bolje navike i čak produljiti život.

Međutim, kronični bračni konflikti, neravnopravna podjela obaveza i emocionalno zanemarivanje mogu imati jednako snažan, ali destruktivan učinak, pogoršavajući kako fizičko stanje (srce, imunološki sustav), tako i emocionalno (depresija, anksioznost). Ključ leži u stvaranju ravnoteže: briga o vlastitom zdravlju, uz otvorenu komunikaciju i uzajamnu podršku, temelj su i sretnog braka ali i sretne i zdrave žene.

Dijana K. M.


Podijeli: Facebook Twiter