Shutterstock
Kronična bol pogađa milijune ljudi diljem svijeta i često ozbiljno narušava svakodnevno funkcioniranje, san, raspoloženje i opću kvalitetu života. Iako su lijekovi za ublažavanje boli dostupni i često nužni, sve više stručnjaka i pacijenata okreće se, uz lijekove i alternativnim metodama koje mogu biti učinkovite.
Ako patite od kronične boli i tražite prirodnije, cjelovitije pristupe, možda je vrijeme da upoznate i ove metode. Donosimo vam sedam terapija koje su dostupne u Hrvatskoj, a koje (vjerojatno) još niste isprobali. Možda biste trebali jer vam mogu pomoći da smanjite bolove i vratite se svakodnevnom funkcioniranju.
Važno je napomenuti da je svakako prije uvođenja bilo koje od navedenih metoda važno zatražiti i poslušati mišljenje liječnika.
Mindfulness ili svjesna prisutnost pomaže u smanjenju stresa, tjeskobe i kronične boli. Može smanjiti intenzitet boli, poboljšati psihološko blagostanje i smanjiti količine potrebnih lijekova.
Ove drevne kineske prakse kombiniraju spore pokrete, disanje i meditaciju. Prema nekim studijama mogu značajno smanjiti bol u donjem dijelu leđa, poboljšati funkcionalnost i kvalitetu sna.
Akupunktura, dio tradicionalne kineske medicine, može pomoći u liječenju kronične boli, uključujući bolove u leđima, migrene i fibromialgiju.
Ova metoda pomaže pacijentima da prepoznaju i promijene negativne obrasce mišljenja koji su povezani s boli. Pacijenti su kao pozitivne učinke naveli smanjen intenzitet boli i poboljšanu funkcionalnost.
10 ranih simptoma koji mogu ukazivati na rak - važno ih je prepoznati na vrijeme!
Kiropraktičari koriste manipulaciju kralježnice kako bi poboljšali pokretljivost i smanjili bol. Posebno je, navode pacijenti, učinkovita u smanjenju kronične boli u donjem dijelu leđa i vratu.
Biofeedback koristi senzore za praćenje tjelesnih funkcija poput mišićne napetosti i disanja, pomažući pacijentima da nauče kontrolirati ove funkcije i smanje bol.
Možda najdostupnija i najčešća od svih navedenih metoda, fizikalna terapija uključuje vježbe i tehnike koje poboljšavaju snagu, fleksibilnost i pokretljivost, smanjujući bol i poboljšavajući funkcionalnost. Dokazi podupiru njezinu učinkovitost u liječenju kronične boli, uključujući osteoartritis, fibromialgiju i išijas .
Što uzrokuje bol u leđima? Donosimo 5 savjeta kako je spriječiti
Kronična bol ne mora biti svakodnevica koju morate trpjeti. Iako lijekovi mogu pomoći i često su nužni i nezamjenjivi, sve više dokaza upućuje na to da nekonvencionalni, ali znanstveno potkrijepljeni pristupi mogu imati dodatnu ali važnu ulogu. Tehnike poput mindfulnessa, akupunkture, biofeedbacka ili fizikalne terapije ne samo da smanjuju intenzitet boli, već pomažu i u boljoj kontroli stresa, sna i općeg blagostanja.
Svaka od ovih metoda pristupa boli iz drugog kuta, pa je ključno pronaći onu koja vam najviše odgovara.
Važno: Prije početka bilo koje terapije, konzultirajte se s liječnikom!
Dijana K.M.