Rak debelog crijeva: Ovi simptomi mogu ukazivati na ozbiljan problem

Shutterstock

Shutterstock

Hrvatski je sabor na sjednici 11. veljače 2022. g. donio odluku o proglašenju ožujka „mjesecom svjesnosti o raku debelog crijeva“ u Republici Hrvatskoj.

Rak debelog i završnog crijeva (u daljem tekstu „rak debelog crijeva“) jedan je od vodećih uzroka pobola i smrtnosti u svijetu s gotovo dva milijuna novooboljelih i gotovo milijun smrtnih slučajeva godišnje. Uzroci raka debelog crijeva još su nepoznati, no mnoga istraživanja potvrđuju da je bolest najvjerojatnije posljedica međudjelovanja više činitelja. U manjem postotku jedan od uzroka su nasljedni genetički sindromi kao i neke bolesti crijeva.

Ovo sijelo raka treće je po pojavnosti u muškaraca i drugo u žena u 2022. godini

Prema podacima Registra za rak Republike Hrvatske, u 2022. god. rak debelog crijeva otkriven je u 3863 osoba (2251 muškaraca i 1612 žena; MKB šifre C18-C20). Ovo sijelo drugo je po smrtnosti od zloćudnih novotvorina u 2023. godini (zadnji dostupni podaci). Prema podacima baze umrlih HZJZ-a odnosno DZS-a, u 2023. od raka debelog crijeva (MKB šifre C18-C20) umrlo je 1996 osoba, što je najniža stopa u zadnjih šest godina. Ovo smanjenje smrtnosti bilo bi značajnije kada bi se građani pridržavali preporuka o svim mogućnostima prevencije (nepušenje duhana, održavanje primjerene tjelesne mase, dovoljno kretanja – dnevno pola sata brzog hoda, preventivni pregledi).

Rak debelog crijeva u najvećem broju slučajeva nastaje relativno sporo iz izraslina u crijevima – polipa od kojih se neki od njih mogu pretvoriti u zloćudni tumor kada se stanice počnu nekontrolirano dijeliti. Posljedično, ovo sijelo raka može se otkriti u prezloćudnoj kao i u ranoj fazi bolesti, čime možemo spasiti brojne živote, ali i doprinijeti očuvanju kvalitete života. Ako se na vrijeme otkrije, rak debelog crijeva izlječiv je u 9 od 10 slučajeva. Stoga je važno redovno se odazivati na preventivne preglede.

Simptomi raka debelog crijeva

Polipi, abnormalne izrasline u debelom crijevu ili rektumu i rak debelog crijeva ne uzrokuju uvijek simptome, posebno u početku. Možete imati polipe ili rak debelog crijeva, a da to ne znate. Zato su redovite kontrole i odazivi na besplatne preglede izuzetno važni. Ako se simptomi pojave, oni mogu uključivati:

  • Promjenu uobičajenih navika pražnjenja crijeva.
  • Krv u stolici ili na njoj (prilikom pražnjenja crijeva).
  • Proljev, opstipaciju ili osjećaj da crijevo nije potpuno ispražnjeno.
  • Bolove u trbuhu, zdjelici, nelagodu ili grčeve koji ne prestaju.
  • Gubitak težine bez očitog razloga.

Ako imate neki od ovih simptoma, razgovarajte s vašim liječnikom. Iako mogu biti uzrokovani nečim drugim, jedini način da saznate što ih uzrokuje je da se posavjetujete s liječnikom i pristupite pregledu.

Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva

Odlukom Vlade RH krajem 2007. godine usvojen je Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva. Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva usmjeren je poboljšanju zdravlja populacije jer se ranim i pravovremenim otkrivanjem i sprječavanjem bolesti omogućava bolja kvaliteta života.

Svake dvije godine pismom se pozivaju sve žene i muškarci u dobi od 50. do navršene 74. godine da naprave test na nevidljivu krv u stolici. Do sada se kao probirni pregled koristio kartični gvajakov test za otkrivanje golim okom nevidljive, tzv. skrivene krvi u stolici (skrać. TOKS). Osobe s pozitivnim nalazom upućuju se na probirnu kolonoskopiju. U tijeku su pripreme za reorganizaciju programa zbog uvođenja nove vrste probirnog testa koji je prema istraživanjima osjetljiviji (fekalni imunokemijski test, skrać. FIT).

Usvojen je novi, oportunistički program probira raka debelog crijeva za osobe s povećanim rizikom i u tijeku je planiranje priprema za provedbu. Osobe s povećanim rizikom liječnici obiteljske medicine će, prema vrsti individualnog rizika, upućivati izravno na probirnu kolonoskopiju.

Više o Nacionalnom programu ranog otkrivanja raka debelog crijeva pročitajte na: https://program-rakdc.com.hr/

Izvori: Incidencija raka u Hrvatskoj u 2022. godini, Izvješće o umrlim osobama u Hrvatskoj u 2023. godini

Pripremila: Ana A.

 


Podijeli: Facebook Twiter