Kad tijelo upozorava: 12 ranih simptoma dehidracije koje ne smijete ignorirati

freepik

freepik

Najčešći znakovi dehidracije i što učiniti u vezi s tim, prema stručnjacima
Iako možda mislite da ste danas popili dovoljno vode, dehidracija se može javiti puno prije nego vi to shvatite, a posebno ljeti kada temperature prelaze 35 stupnjeva.

Iako mnogi misle da je žeđ prvi znak da tijelu nedostaje tekućine, stručnjaci upozoravaju da to nije uvijek tako. Pravi simptomi dehidracije mogu se pojaviti puno ranije – i često ih zamijenimo za umor, stres ili čak početak bolesti. Od glavobolje i suhe kože do vrtoglavice i razdražljivosti – vaše tijelo vam šalje signale koje ne smijete ignorirati. U nastavku saznajte koji su najčešći rani simptomi dehidracije.

Za Cleveland Clinic, nutrcionistica Julija Zumpano i  dr. Neha Vyas, izdvajaju najvažnije znakove dehidracije, tko je u najvećem riziku i kako jednostavnim koracima možete zaštititi svoje zdravlje.

Simptomi dehidracije koje morate zapamtiti

Vaše tijelo vam često rano daje jasne signale, samo ih trebate znati prepoznati.

Blaga do umjerena dehidracija:

  1. pojačana žeđ
  2. smanjeno mokrenje
  3. tamnožuta mokraća
  4. zatvor
  5. umor
  6. glavobolja i vrtoglavica
  7. grčevi u mišićima
  8. razdražljivost
  9. tjeskoba
  10. osjećaj tople kože
  11. suhe usne i kož
  12. proljev

Teška dehidracija:

Ako vi ili netko drugi primjećujete ove simptome, odmah potražite liječničku pomoć:

  1. zbunjenost
  2. mučnina
  3. povraćanje
  4. nesvjestica
  5. tamnosmeđa mokraća
  6. ubrzan puls
  7. ubrzano disanje
  8. smanjeno znojenje
  9. koža koja se ne vraća brzo u normalan položaj nakon što se uštipne
  10. upale oči ili obrazi

Tko je u rizičnoj skupini?

Dob igra veliku ulogu: starije osobe i dojenčad su posebno ranjivi. "Kako starimo, tijelo gubi sposobnost zadržavanja tekućine," objašnjava Zumpano. Dojenčad i mala djeca ne prepoznaju žeđ i brže gube tekućinu, a bebe mlađe od šest mjeseci ne smije piti vodu, pa je važno da unose dovoljno tekućine kroz majčino mlijeko ili adaptirano mlijeko.

Osobe s kroničnim bolestima poput dijabetesa, bolesti bubrega i srca također imaju veći rizik. Uz to, veći rizik imaju oni koji rade na otvorenom, vježbaju, uzimaju diuretike ili imaju temperaturu, proljev ili povraćanje.

Kako „liječiti“ dehidraciju

Ako se prepozna na vrijeme, blaga do umjerena dehidracija može se liječiti kod kuće. Počnite s postepenim povećanjem unosa tekućine: "Voda ili voda s elektrolitima su najbolji izbor," savjetuje Zumpano.

Što je sekundarno (suho) utapanje? Prepoznajte simptome na vrijeme i spasite djetetu život

Iako rijetko, moguće je i pretjerati s vodom, upozorava Zumpano, pa u rijetkim slučajevima, preveliki unos vode može dovesti do trovanja vodom, što može ozbiljno narušiti ravnotežu elektrolita u tijelu.

Ako vam voda nije omiljena, pokušajte joj dodati limun ili voće. Blago zaslađena limunada ili biljni čajevi bez kofeina također su dobre opcije. Nakon jakog znojenja, vježbanja ili proljeva, možda će vam trebati napitak za rehidraciju.

Ne zaboravite i na hranu s visokim udjelom vode: lubenica, naranče, jagode, krastavci, salata i juhe mogu pomoći u nadoknadi tekućine.

Ako se stanje ne poboljšava ili imate teže simptome, bit će potrebna medicinska pomoć i infuzija.

Kada se javiti hitno liječniku?

Ako simptomi ne prolaze unatoč unosu tekućine, vrijeme je da posjetite liječnika: "Dehidracija može biti posebno opasna za dojenčad, malu djecu i starije osobe, pa je bolje ne riskirati," savjetuje Vyas.

Ako vi ili netko drugi pokazuje znakove teške dehidracije — poput zbunjenosti, letargije, povraćanja, proljeva, ubrzanog pulsa ili čak napada uzrokovanog vrućinom — odmah potražite hitnu pomoć. "Ako se ne liječi, dehidracija može biti smrtonosna," upozorava Zumpano.

Kako spriječiti dehidraciju

Prevencija je uvijek bolja od liječenja, pa vodite računa da slijedite ove savjete:
Oprezno s određenim pićima

Neka pića mogu još više dehidrirati tijelo:

  1. alkohol
  2. zaslađeni napici poput gaziranih sokova
  3. kofeinska pića poput kave i energetskih napitaka

Možete ih povremeno konzumirati, ali nikako kao glavni izvor tekućine. Ako pijete alkohol ili kavu, uz svaki takav napitak popijte i čašu vode.

Pijte pravu količinu vode za svoje potrebe

Koliko vode trebate ovisi o dobi, klimi, prehrani i zdravstvenom stanju. Zumpano preporučuje oko 2 litre dnevno za većinu ljudi, ali ta količina se treba povećati ako ste u rizičnoj skupini ili pojačano gubite tekućinu.

Zdrava ljetna prehrana: Namirnice koje pomažu i one koje treba izbjegavati

Pratite koliko inače pijete i povećajte unos u toplijim danima. Ako obično pijete 2 litre možda će vam ljeti trebati i 2,5 litre tekućine.

Izbjegavajte izlazak po najvećoj vrućini

Kad su temperature jako visoke, najbolje je ostati unutra. Tako sprečavate znojenje i gubitak vode, ali ako ipak morate van, povećajte unos vode.

Ako znate da ste u rizičnoj skupini (imate kroničnu bolest, uzimate diuretike i sl.), uvijek nosite vodu sa sobom, osobito na otvorenom.

A.A.


Podijeli: Facebook Twiter