freepik
Sigurno dobro znate koliko je važna sigurnost u vodi, ali jeste li znali da u vodi prijeti opasnost koja se zove a sekundarno ili suho utapanje?
Sekundarno, ili „suho“ utapanje, nije jako poznato, uglavnom zato što čini mali postotak svih slučajeva utapanja. Ipak, jednako je ozbiljno i može biti jednako kobno kao i primarno, odnosno „mokro“ utapanje ako se ne liječi.
Kod mokrog utapanja, osoba je uronjena u vodu, a voda na kraju ispuni pluća nakon gubitka svijesti.
„Kod suhog utapanja, ljudi su također uronjeni u vodu“, objašnjava liječnik hitne medicine dr. Steven F. Fisher. „Ali umjesto da voda uđe u pluća i ispuni ih, glasnice (larinks) se grče i zatvaraju, osoba ne može disati i dolazi do utapanja.“
Sekundarno utapanje nastaje kada osoba udahne ili aspirira tekućinu tijekom incidenta. „Kada se to dogodi, ispire se tekućina koja podmazuje pluća (surfaktant), što otežava disanje i može dovesti do progresivnog oštećenja pluća“, objašnjava dr. Fisher. „Možete izvući nekoga iz vode, izbaciti vodu iz pluća i ta osoba može normalno govoriti, ali ozljeda se može pojaviti s odgodom.“
Sigurno plivanje i boravak u vodi: Što trebate znati prije ulaska u more, jezero ili bazen
U većini slučajeva, suho utapanje dovodi do akakutnog respiratornog distresnog sindroma ili plućnog edema, a liječenje se temelji na tome koliko su organi oštećeni ili pod stresom. U mnogim slučajevima, pacijenti se liječe kisikom ili mehaničkom ventilacijom.
Iako se simptomi suhog utapanja obično pojavljuju unutar osam sati nakon incidenta gotovo utapanja, osoba može izgledati gotovo normalno prije nego što se pojave ozbiljni i vidljivi znakovi. No, ako se ne reagira na vrijeme, može doći do problema s disanjem, oštećenja mozga, pa čak i smrti.
Obratite pažnju na znakove suhog utapanja:
Poteškoće s disanjem
Bol u prsima
Stalan kašalj
Iznenadne promjene u ponašanju
Ekstremni umor i razdražljivost (osobito kod male djece)
„Roditelje najviše zanima trebaju li se zabrinuti ako im se dijete skoro utopilo, ali se činilo dobro“, kaže dr. Fisher. „Ako je netko imao iskustvo utapanja i izgubio svijest, ili ako pokazuje simptome suhog utapanja, svakako treba otići na hitnu.“
Važno je naglasiti da kada govorimo o djeci, roditelji često ne povezuju te simptome sa incidentom na kupanju, stoga ukoliko primijete ranije opisane simptome i 24 sata nakon kupanja, važno je potražiti liječničku pomoć
Kako bi se spriječilo bilo kakvo utapanje, dr. Fisher savjetuje roditeljima i skrbnicima da prakticiraju sigurnost u vodi.
Ne ostavljajte dijete u automobilu - do toplinskog udara može doći za samo nekoliko minuta
To uključuje pažljivo nadgledanje neiskusnih plivača i djece u vodi, učenje pružanja prve pomoći (CPR), podučavanje djece kako plivati i sigurno se ponašati u vodi, te postavljanje ograde oko bazena kako djeca ne bi slučajno pala u vodu. Čak i najbolji plivači mogu zapasti u nevolju, zato je važno biti što sigurniji i odmah otići na hitnu pomoć u slučaju hitne situacije.
A.A