Shutterstock
Kako napraviti domaću majonezu u samo pet minuta? U nastavku donosimo provjereni recept Marthe Stewart, prve američke kulinarske milijarderke, kojoj vjeruju i po čijim receptima rade tisuće i tisuće ljudi diljem svijeta. Pa krenimo u izradu domaće majoneze
Vrijeme pripreme: 5 minuta
Količina: 1 šalica (dovoljno za 16 porcija)
Za pripremu ove verzije domaće majoneze trebat će vam samo nekoliko osnovnih sastojaka: žumanjak, Dijon senf, limunov sok i neutralno ulje poput ulja od grožđa ili suncokreta. Savršena je kao dodatak sendvičima, salatama, umacima i raznim drugim jelima!
Sastojci:
Ovaj je senf mješavina tamnih sjemenki gorušice (najčešće se koristi smeđa gorušica) i soka od grožđa s vinskim octom i začinima. Najvažniji sastojak u njemu je selen, koji pomaže u liječenju artritisa, dijabetesa i krvnog tlaka
Upute za pripremu:
Pomiješajte osnovne sastojke: U zdjeli umutite žumanjak, senf, limunov sok, 1/4 žličice soli i prstohvat papra dok smjesa ne postane glatka i ujednačena.
Polako dodajte ulje i emulgirajte: Počnite s dodavanjem ulja kap po kap, neprestano miješajući. Kad se smjesa počne zgušnjavati, nastavite ulijevati ulje u tankom mlazu dok ne dobijete gustoću klasične majoneze. I to je to!
Spremite majonezu u hermetički zatvorenu posudu i držite u hladnjaku do 7 dana. Prije posluživanja dobro promiješajte.
Nekoliko korisnih savjeta:
Temperatura je ključ: Žumanjak neka bude sobne temperature – lakše će se povezati s ostalim sastojcima.
Što ako se emulzija "pokvari"? Ako se ulje odvoji ili smjesa postane zrnata, u drugoj zdjeli umutite novi žumanjak i polako u njega dodajte "neuspjelu" smjesu – sve će se ponovno povezati.
Pregusta majoneza? Dodajte malo vode sobne temperature (nikako hladnu ili vruću!) dok ne postignete željenu teksturu.
Bonus savjet: U svoju domaću majonezu možete dodati svježe začinsko bilje, limunovu koricu, češnjak, pa čak i curry prah za poseban začinski pečat.
Shutterstock
Majoneza često ima lošu reputaciju zbog visokog udjela masti i kalorija, ali kada je pripremljena kod kuće od kvalitetnih sastojaka, može biti i zdraviji izbor od industrijskih verzija.
Prednosti domaće majoneze:
Zdrave masti: Korištenjem hladno prešanih ulja poput suncokretovog, grožđanog ili maslinovog, domaća majoneza postaje izvor nezasićenih masnih kiselina koje su dobre za zdravlje srca.
Vitamini: Jaja i biljna ulja sadrže vitamine E i K, koji djeluju kao antioksidansi i pomažu u pravilnoj funkciji organizma.
Bez konzervansa: Za razliku od kupovne, domaća majoneza ne sadrži štetne aditive, emulgatore ni skrivene šećere.
Na što treba pripaziti:
Kalorije i masti: Majoneza je prirodno visokokalorična – umjerena konzumacija je ključ.
Kolesterol iz jaja: Iako novija istraživanja pokazuju da kolesterol iz jaja nije velik rizik za većinu ljudi, osobe s povišenim kolesterolom trebaju pripaziti.
Sirova jaja i salmonela: Ako koristite svježa nepasterizirana jaja, uvijek ih uzimajte iz provjerenog izvora. Alternativa su pasterizirana jaja.
Martha Stewart je autorica bestselera, poduzetnica i lifestyle ikona koja je generacijama prenosila znanje o kuhanju, vrtlarstvu, dekoriranju, renoviranju i uživanju u svakodnevnim stvarima. Kroz svoj legendarni časopis Martha Stewart Living, Emmyjem nagrađivane TV emisije i čak 99 knjiga, postala je neizostavan dio američkog domaćinstva.
Iz svog imanja Bedford Farm u Katonahu, savezna država New York, Martha je postala prva žena u Americi koja je vlastitim trudom postala milijarderka. Danas pod brendom Martha Stewart, Dotdash Meredith, mjesečno inspirira više od 7 milijuna čitatelja provjerenim receptima, savjetima za uređenje doma i kreativnim DIY projektima.
I da zaključimo: domaća majoneza može biti dio zdrave prehrane – osobito kad znate točno što se u njoj nalazi. Pravilnim odabirom sastojaka po našem provjerenom receptu by Martha Stewart i umjerenom konzumacijom, uživanje u ovom kremastom dodatku ne mora biti razlog za brigu! Dobar tek!
Dijana K.M.