Shutterstock
Održavanje mentalne oštrine ključno je za svakodnevno funkcioniranje, bilo da ste student, zaposleni ili u mirovini. Dobra vijest je da nije potrebno puno kako biste očuvali bistrinu uma. Dovoljno je u svakodnevicu uvesti nekoliko jednostavnih aktivnosti koje jačaju koncentraciju, pamćenje i fleksibilnost razmišljanja.
Ako tražite najučinkovitije metode, evo pet vježbi koje se posebno ističu:
1. Sastavljanje slagalica (puzzle)
Slagalice aktiviraju obje hemisfere mozga – logičku (lijevu) i kreativnu (desnu). One potiču vizualno-prostornu inteligenciju i razvijaju sposobnost prepoznavanja uzoraka. Idealne su za sve uzraste i možete ih raditi sami ili s drugima.
2. Slušanje i sviranje glazbe
Glazba poboljšava raspoloženje i potiče kreativno razmišljanje. Sviranje instrumenta dodatno aktivira motoričke i slušne centre mozga. Istraživanja pokazuju da glazba stimulira mozak čak i kod osoba s neurodegenerativnim bolestima.
Hrana koju mozak voli: Ovu skupinu namirnica savjetuju stručnjaci
3. Učenje novog jezika
Višejezičnost je povezana s boljim pamćenjem, većom koncentracijom i odgodom mentalnog starenja. Učenje jezika zahtijeva stalno prisjećanje i usvajanje novih informacija, što dugoročno jača kognitivne sposobnosti.
4. Meditacija
Meditacija smanjuje stres i anksioznost, ali i jača pažnju, pamćenje te emocionalnu stabilnost. Čak i 5 minuta dnevno može smanjiti kognitivnu zamagljenost i povećati fokus.
5. Plešite
Ples kombinira fizičku aktivnost, ritam i učenje novih pokreta a to je savršena kombinacija za aktivaciju mozga. Ples potiče koordinaciju, ravnotežu i memoriju, a uz to je zabavan i društven.
Shutterstock
Igrajte kartaške igre
Kartaške igre poput bridža, remija ili pasijansa potiču strateško razmišljanje i poboljšavaju pamćenje. Istraživanja pokazuju da redovito igranje povećava volumen određenih regija mozga.
Proširite svoj vokabular
Učenje novih riječi ne samo da vas čini elokventnijima, već i potiče dijelove mozga odgovorne za jezik i memoriju. Vodite dnevnik novih riječi i koristite ih aktivno.
Kako do dugovječnosti? Ove vam navike mogu pomoći da živite dulje
Aktivirajte svih pet osjetila
Uključite se u aktivnosti koje stimuliraju sva osjetila, kao što je kuhanje, šetnja tržnicom ili degustacija. Možda niste znali ali takve aktivnosti jačaju neuronske veze i potiču mozak na integrirano razmišljanje.
Podučavajte druge
Učenje kroz podučavanje povećava i vlastito razumijevanje i zadržavanje informacija u vašem pamćenju. Učvrstit ćete vlastito znanje ako objašnjavate drugima.
Promijenite rutinu
Ponekad je dovoljna i mala promjena, recimo novi put do posla ili drukčiji redoslijed aktivnosti, kako biste mozak izveli iz rutine i potaknuli nove neuronske puteve.
Vježbajte tai chi
Tai chi je spoj fizičke aktivnosti i meditacije koji smanjuje stres i povećava volumen mozga. Redovita praksa poboljšava ravnotežu, memoriju i opću mentalnu jasnoću.
Usredotočite se na druge
Vježbajte promatranje i pamćenje detalja o osobama koje susrećete. Zamislite da ste svjedok i morate policiji opisati počinitelja, vozilo ili neke druge detalje. Ova jednostavna praksa trenira vašu pažnju i empatiju.
Sitne promjene i jednostavne vježbe koje radite svaki dan mogu imati ogroman učinak na vaše pamćenje, koncentraciju i opće mentalno zdravlje. Nema potrebe čekati idealan trenutak; počnite odmah kroz igru, izazove i male navike. I zapamtite, svaki put kad se potrudite nešto novo naučiti ili razmišljati na drugačiji način, dajete svom umu potrebnu dozu treninga.
Dijana K.M.