freepik
Reumatoidni artritis je kronično oboljenje u kojem dolazi do upale zglobova, njihovog oticanja, bolnosti, ukrućenosti i gubitka funkcije. Radi se o iscrpljujućoj bolesti, no novo istraživanje sa Sveučilišta Južne Australije nudi novu nadu osobama koje žive s reumatoidnim artritisom (RA).
Procjenjujući učinkovitost novog oblika vježbanja – treninga otpora s ograničenim protokom krvi – istraživači su otkrili da ova alternativna metoda vježbanja ne samo da poboljšava snagu i tjelesnu izvedbu, već i smanjuje bol.
Trening otpora s ograničenim protokom krvi uključuje postavljanje pneumatske manžete – slične onoj za mjerenje krvnog tlaka – oko gornjeg dijela ekstremiteta koji se koristi tijekom vježbanja. Manžeta se tada napuhuje kako bi se ograničio izlaz krvi iz uda, čime se stvara visoko metaboličko okruženje koje tjera mišiće na jači rad, čak i pri korištenju manjih težina ili uz manji napor.
Trener koji je imao kronične bolove u leđima otkriva kako ih je pobijedio
Studija koju je financirala organizacija Arthritis Australia prva je koja je testirala ovaj oblik treninga otpora na gornjim i donjim ekstremitetima kod osoba s RA, koristeći pet vježbi – potisak nogama, vježbu za stražnju ložu na spravi, opružanje potkoljenice na spravi, ekstenziju tricepsa na sajli i pregib bicepsa na sajli – uz postepeno povećavanje opterećenja.
Svi sudionici u studiji izjavili su da im se “program svidio”, a kod grupe su uočena jasna poboljšanja u snazi, pokretljivosti i razini boli. Vodeći istraživač, dr. Hunter Bennett sa Sveučilišta Južne Australije, kaže da ovaj način vježbanja nudi praktičnu i izvedivu opciju za osobe s RA.
„RA može uzrokovati gubitak mišićne mase i snage, što utječe na svakodnevne aktivnosti, neovisnost, te povećava rizik od padova i prijeloma“, kaže on.
„Trening snage jedan je od najboljih načina za obnovu te snage, no za osobe s RA podizanje velikih težina može biti teško ili štetno zbog boli, umora ili rizika od ozljede. Tu u pomoć dolazi trening s ograničenim protokom krvi.“
Dr. Bennett navodi da je ovaj pristup idealan za osobe koje trebaju raditi vježbe snage, ali im je teško dizati utege.
„Mnoge osobe sa zdravstvenim poteškoćama s pravom izbjegavaju vježbanje, a ipak je ono često jedna od najboljih stvari koje mogu učiniti kako bi poboljšale svoje stanje“, kaže on.
I iako ovaj oblik vježbanja može izgledati neuobičajeno, istraživanje pokazuje da daje rezultate.
Imate 40 i više godina? Evo kako trenirati pametnije, jače i bez ozljeda
„Ovakav trening mogao bi biti prekretnica za osobe s reumatoidnim artritisom. Nudi način za jačanje snage i smanjenje boli bez potrebe da se probijaju kroz nelagodu – a to je iznimno osnažujuće za osobe koje su često bile ograničene svojim stanjem.“
Iako se radilo o malom istraživanju, znanstvenici kažu da su rezultati obećavajući i postavljaju temelje za veću studiju koja će usporediti trening s ograničenim protokom krvi s tradicionalnim oblicima vježbanja.
A.a.