freepik
Jedan od najčešćih mitova o prvoj pomoći – da rana treba "disati" kako bi brže zacijelila – mogao bi vas skupo koštati. Prema upozorenju britanske liječnice, ta praksa može usporiti zacjeljivanje, uzrokovati infekcije, pa čak i ozbiljne komplikacije poput sepse.
Dr. Zoe Williams, liječnica Nacionalne zdravstvene službe (NHS) iz Londona i rezidentna doktorica u emisiji This Morning na ITV-u, upozorava da je izbjegavanje flastera čak i na kratko vrijeme jedna od najvećih grešaka koje ljudi čine u samostalnoj njezi rana.
"Čak i male ogrebotine mogu se lako inficirati bakterijama tijekom svakodnevnih aktivnosti, kao što su tuširanje, kuhanje ili boravak na otvorenom – objašnjava dr. Williams. U najgorim slučajevima, infekcija se može proširiti na druge dijelove tijela i izazvati po život opasnu sepsu.
Prema njezinim riječima, najbolji način za tretiranje rane je čišćenje i prekrivanje flasterom. Tako se osigurava čisto i vlažno okruženje koje potiče brže zacjeljivanje i smanjuje rizik od ožiljaka.
Prije stavljanja flastera, rana se mora pravilno očistiti, što mnogi zaboravljaju – prvo operite ruke, zatim isperite ranu čistom vodom ili antiseptik sprejem, a potom nježno osušite čistom krpom ili gazom.
Ova preporuka dolazi nakon što je istraživanje koje je naručio proizvođač flastera Elastoplast, pokazalo da 42 posto odraslih i dalje vjeruje mitu da rana treba "disati" kako bi se brže izliječila. Samo 14 posto ispitanika zna da rana zapravo zacjeljuje brže kada je vlažna i zaštićena.
Trećina sudionika ankete priznala je da su dirali ranu prije nego što su oprali ruke. Iako se ne zna je li to direktno povezano s komplikacijama, čak 19 posto ih je imalo ožiljke, 17 posto infekcije, a 16 posto oticanje nakon ozljede.
Ljetna opasnost: Evo kako se možete zaštiti od trovanja hranom i zaraze salmonelom
Preporuka: Hidrokoloidni flasteri i pravilna zaštita
Dr. Williams preporučuje hidrokoloidne flastere koji ne samo da održavaju ranu vlažnom, već mogu ublažiti bol i traju dulje na koži. Ako ste alergični na klasične flastere, rana se i dalje treba zaštititi – gazom, sterilnim jastučićem ili zavojem koji se mogu kupiti u svakoj ljekarni.
Zanimljivost - Najčešći uzroci posjekotina i ozljeda:
• Radovi u kući i "uradi sam" projekti – 39 %
• Planinarenje i šetnje u prirodi – 27 %
• Timski sportovi – 23 %
• Biciklizam i vožnja brdskim biciklom – 19 %
Zaboravite na mitove! Ako imate posjekotinu ili se ogrebete, uvijek operite ruke, očistite ranu i zaštitite je flasterom. Tako ćete izbjeći infekcije, ubrzati zacjeljivanje i smanjiti šansu za ožiljke.
A.a.