Noćne more opasnije za zdravlje nego što mislite – veći su rizik čak i od pušenja

freepik

freepik

Ako često imate noćne more, možda ste u ozbiljnoj opasnosti – nova znanstvena studija otkrila je da vas redovite noćne more mogu učiniti tri puta sklonijima preranoj smrti.

Znanstvenici s uglednog Imperial Collegea u Londonu utvrdili su da noćne more jednom tjedno predstavljaju veći rizik za zdravlje nego pušenje, debljina, loša prehrana ili tjelesna neaktivnost. Učestale noćne more bile su snažan pokazatelj ubrzanog starenja i povećane smrtnosti, čak i kada su se javljale samo mjesečno.

Noćne more ubrzavaju biološko starenje

Studija je pokazala da i djeca i odrasli s čestim noćnim morama brže biološki stare, a taj učinak čini čak 40 % ukupnog rizika od ranije smrti.

Prema voditelju istraživanja, dr. Abidemi Otaikuu, znanstvenom suradniku za neuroznanost na Imperial Collegeu, glavni krivci su stres koji izazivaju noćne more te loša kvaliteta sna.

„Naš mozak ne razlikuje snove od stvarnosti. Zato se budimo u panici, s ubrzanim radom srca i znojenjem – tijelo reagira kao da je u stvarnoj opasnosti,“ objašnjava dr. Otaiku.

Deset vrsta lijekova koji uzrokuju probleme sa spavanjem, upozoravaju stručnjaci

Noćne more uzrokuju dugotrajno povećanje razine kortizola, hormona stresa povezanog s ubrzanim starenjem stanica. Osim toga, prekidaju san i smanjuju sposobnost tijela da se tijekom noći regenerira.

Kako spriječiti noćne more?

Dr. Otaiku preporučuje nekoliko jednostavnih navika koje mogu pomoći u prevenciji noćnih mora:

  • izbjegavajte horore i uznemirujuće sadržaje prije spavanja
  • održavajte higijenu spavanja (redovit ritam spavanja, mirno okruženje)
  • upravljajte stresom i potražite pomoć ako imate anksioznost ili depresiju

Jedna od učinkovitih metoda je tzv. terapija preoblikovanja slika (Image Rehearsal Therapy) – psihološka tehnika u kojoj se noćna mora "prepravlja" u blažu verziju i mentalno uvježbava. Može se prakticirati kod kuće, a pokazala se vrlo korisnom.

Za one koji pate od ozbiljnih noćnih mora koje značajno utječu na svakodnevni život, preporučuje se savjetovanje sa specijalistom za poremećaje spavanja. Pomaže i kognitivno-bihevioralna terapija za nesanicu (CBT-I), koja ne samo da smanjuje učestalost noćnih mora, već i usporava starenje moždanih stanica.

Loš san povećava rizik od smrti, srčanih bolesti i pretilosti

Ranije studije su već pokazale da manjak sna povećava rizik od:

  • srčanih bolesti za 83 %
  • pretilosti za 82 %
  • prerane smrti za 40 %

No, ovo je prva studija koja noćne more izdvaja kao samostalan i snažan pokazatelj rane smrti.

Istraživanje je obuhvatilo 183.012 odraslih u dobi od 26 do 86 godina te 2.429 djece u dobi od 8 do 10 godina. Sudionici su praćeni kroz razdoblje od 19 godina.

Spavate loše zbog vrućina? 6 učinkovitih savjeta koje morate isprobati

Rezultati su predstavljeni na Europskom neurološkom kongresu (EAN 2025), održanom 23. lipnja.

Čak i popodnevna drijemanja povećavaju rizik od prerane smrti

Zanimljivo je da i dnevno spavanje, osobito popodnevna drijemanja, može biti rizično. Nova studija predstavljena na konferenciji SLEEP 2025 otkrila je da osobe koje često drijemaju tijekom dana imaju do 20 % veći rizik od prerane smrti.

Stručnjaci upozoravaju da dnevna pospanost može biti znak lošeg noćnog sna ili ozbiljnijih zdravstvenih problema poput demencije, srčanih bolesti ili drugih poremećaja spavanja.

Profesor James Rowley iz SAD-a poručuje liječnicima: „Kada pacijentima postavljamo pitanja o snu, moramo ih pitati i drijemaju li danju – to može otkriti puno o njihovom zdravlju.“

Ako često imate noćne more, ne zanemarujte ih. Mogu biti upozorenje da vaše tijelo pati – i da je vrijeme da potražite pomoć. Dobar san je ključan za zdravlje i dugovječnost.

A.a.

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter